ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

هرآنچه راجب سمند باید بدانید

6 / 10
از 1 کاربر
 

خودرو

هرآنچه راجب سمند باید بدانید

سمند نام نخستین خودرویی است که با نماد یک شرکت ایرانی به بازار عرضه شد. سمند به معنای اسب زردرنگ در شرکت ایران خودرو متولد شد. و با توجه کارایی، نوآوری و قیمت متعادل نسبت به دیگر محصولات موجود مورد استقبال خوبی قرار گرفت. این خودرو در مدلها و تیپ های دیگر با نام سمند SE، LX، سمند سورن، سمند EF7 تک سوز و پایه گازسوز، سمند توربو با آپشنهای مختلفی به بازار ارائه شد.

فروش خودرو شاید سمند یک انقلاب در صنعت خودرو سازی ایران محسوب شود. دنیای مونتاژ خودرو در ایران که ما را بیشتر مبتکر در دوباره سازی خودرو یعنی facelife یاredesign نموده است کمی بیشتر از زمان معمول به طول انجامید. که شاید این نقطه عطفی در صنعت خودروسازی کشور باشد. به هرحال تولید و عرضه این محصول کمی توانست تشنگی بازار به خودروهای جدید را برطرف کند، بی شک رشد تکنولوژی و افزایش جمعیت جوان و همچنین ایجاد انتظارات متقاضیان به خودروهای لوکس و مدرن به خصوص در بازار جزیره ای ایران مجالی برای بی تفاوتی خودرو ساز به تولید خودروهای جدید نخواهد داد.

قواي محركه :
  پيشرانه‌های به كار رفته در خودروهای خانواده سمند شامل موتورهای زیر است:

  • XU7 بنزيني (LX و SE)
  • EF7 بنزيني، پايه گازسوز و توربو (سمند EF7 و سورن)

سامانه‌های الكترونيكی :

سيستم هاي الكترونيكي به‌كار رفته در خانواده سمند به طور كلي سه نوع به شرح زیر است:

  • سامانه الكترونيكي ساده
  • سامانه هشداردهنده الكترونيكي گويا
  • سامانه هشداردهنده مالتي پلكس

طراحی سمند :

همانطور که می دانید سمند این خودروی ملی بر اساس پلتفورم پژو ۴۰۵ ساخته شده‌است، این طرح توسط ایران خودرو خریداری شد و تغییراتی در آن صورت گرفت تا سمند شکل گیرد.طراحی بدنه و شاسی سمند در شرکت طراح انگلیسی به نام فرست اتوموتیو صورت گرفت و طراحی موتور آن توسط شرکتهای فرانسوی پژو انجام پذیرفت.
قالب‌های اصلی بدنه خودرو به کمک شرکت میازو ژاپن تولید شد. فیکسچرها و تجهیزات خط تولید این خودرو توسط شرکت کره‌ای تامین شد و در نهایت مالکیت این اسب زرد از آن ایران خودرو شد.طراحی این خودرو بر اساس استانداردهای روز دنیا صورت گرفت. شکل آیرو دینامیک این خودرو شبیه به خودروهای اروپایی است. فضای داخلی این خودرو راحت بوده و آرگونومی لازم با مردم ما را دارد به طور مثال بزرگی فضای داخلی خودرو متناسب با سلیقه، ابعاد فیزیکی و تعداد افراد خانواده های ایرانی است.

مزایای سمند :

آیرودینامیک سمند به عنوان یک خودروی سدان مناسب با جاده است و حرکت محکم و ایمنی را دارد. انحنای بدنه سمند از مزیت های اوست. انحنای بدنه موجب افزایش مقاومت در تصادفات و کنترل نیروی مقاوم هوا در خودرو می شود به عبارتی انحنای بدنه، ایجاد نک یا تاخوردگی در بدنه موجب افزایش مقاوت ورق بدنه می شود برای مثال می توانید یک ورق کاغذ را بردارید و حرکت دهید. می بینید بسیار شل و ناپایدار است حال وقتی به کاغذ انحنا می دهید یا برگه را تا می کنید کاغذ مقاومت بیشبری پیدا میکند این حالت در خودرو باعث افزایش تحمل و جذب ضربه می شود البته این به تنهایی در یک خودرو کافی نیست. اصولا این تقویت سازی باعث کاهش ضخامت ورقه مورد استفاده و سبک سازی خودرو است که در سمند آنچنان نسبت به خودروهای هم حجم خود کاهش وزنی دیده نمی شود. در مدل های LX و SE با توجه به موتور XU7 قطعه و لوازم فراوان، قیمت ارزان قطعات یدکی، تعمیرکار و خدمات گسترده می توان نام برد و در کلاس EF7 شتاب و قدرت بالا، مصرف سوخت کم از محاسن این مدل سمند می باشد.

معایب سمند :

اما از معایب سمند دید ضعیف راننده به اطراف است سپرهای سمند به خصوص تاکسیهای سمند که بیشتر در خیابانهای شلوغ در رفت و آمد هستند زدگی و خوردگی بسیاری دارند که این ناشی از دید ضعیف راننده در این خودرو است. البته به گذشت زمان به خودرو و این کاهش دید عادت خواهید کرد، گاهی انحنای بدنه خود موجب تشخیص و کنترل غلط خودرو نیز می شود به طور مثال راننده شیشه درهای ماشین را مرز خودرو در عرض تلقی می کند در صورتی که درب از شیشه تا رکاب چند سانتیمتر برامدگی دارد که در گذرهای تنگ و تاریک شهری همچون تهران بدنه بی فیض از ضربه و سایش نخواهد بود و اکثر صافکارها نیز نمی توانند این انحنا را به درستی در بیاورند و این زخمها اکثرا روی بدنه دیده می شود. همچنین دید راننده به عقب به علت کوچکی سطح مقطع شیشه عقب و بلندی ارتفاع ثقل خودرو کم است، اشراف راننده به اطراف در آینه های کوچک سمند و در جلو در وضعیت قراگیری ستونها بسیار ضعف به نظر می رسد.
خیلی از کارشناسان بزرگی ستون سمند را دلیل دید بد راننده به اطراف بخصوص در پیچها تلقی کرده اند. اما اگر خوب دقت کنید خواهید دید محل قرارگیری ستون سمند با دیگر خودروها متفاوت است. به طور مثال اگر در محصولات پژو بنشینید خواهید دید ستون جلو و سقف به سر راننده نزدیکتر و شیب بیشتری به عقب دارد که در سمند این فاصله بیشتر و ستون جلوتر قرار گرفته است و در حوزه دید راننده قرار گرفته است.
از دید بیرون نیز سمند بلندتر و چاق تر دیده می شود که با کم کردن ارتفاع خودرو چهره ای دیگری پیدا می کند که جذاب و اسپورت به نظر میرسد. در مدل های LXو SE طراحی قدیمی موتور، مصرف سوخت بالا و در سمند های مجهز به پیشرانه EF7 کمبود قطعات و لوازم، نبود تعمیرکار، بالا بودن هزینه نگهداری را می توان از معایب سمند دانست.

سیستم ایمنی سمند :

آنچه در تصادفات این خودرو از نگاه ایران خودرو دیده می شود ضربه وارد شده از جلو از طریق دو مسیر اصلی خنثی شونده است به طوریکه حدود ۶۰ درصد از کل ضربه بوسیله مجموعه ریل جانی منتقل می شود و توسط قطعات و مجموعه های که در مقابل ضربه له شده و تغییر شکل می دهند انرژی جنبشی مستهلک می شود، باقی نیرو به رکاب و سینی زیر اتاق وارد می شود، در تصادفات جانبی هم با تقویت ستون ها و بکارگیری لوله در درب ها مقاوت در تصادفات را افزایش داده است. سمند از سوی شرکت انگلیسی مایرا استاندارهای ایمنی را کسب کرده است اما با استاندارد های ایمنی روز دنیا فاصله بسیاری دارد. در حال حاظر کلیه مدل های سمند مجهز به 2 کیسه هوا و سیستم ترمز ABS می باشند.

مقایسه سمند و 405 :

قیاس سمند با پژو ۴۰۵ که یک خودروی ۳۰ ساله است منصفانه نیست و برای سمند یک کاری تنبیهی است ولی شاید چون این محصول از مشتقات ۴۰۵ است و خودرویی در این سطح نداریم راه دیگری نباشد. رقابت در ایمنی میان سمند و ۴۰۵ رقابتی نزدیک است اما مهندسین طراح داخلی معتقد به ایمن تر بودن سمند بوده، تجربه رانندگی با سمند در قیاس با ۴۰۵ نیز ایمنی بیشتر خودرو سمند را نشان می دهد. بیشتر دوستان سعی بر انتقاد از محصولات داخلی را دارند که این منصفانه نیست.وزن تقریبی این خودرو بدون سرنشین با مخزن سوخت پر و بدون تجهیزات اضافی ۱۲۲۰ Kg با حداکثر وزن قابل حمل ۱۷۴۳ Kg و حداکثر وزن مجاز با سرنشین ۱۶۱۰ Kg است. ولی بایستی در نظر گرفت که هر دو خودرو در کلاس سمند LX سال و سمند SE از یک پیشرانه برخوردار هستند و در بحث فنی فرق چندانی میان سمند های ال ایکس و اس ای با پژو 405 نیست حتی در نسل جدید داشبورد نیز پژو گوی سبقت را از سمند ربوده و مجهز به سیستم صوتی جدید در کنار داشبورد جدید شده است، اما پژو در قیاس با مدل های سمند مجهز شده به پیشرانه EF7 از دید فنی هم ضعیف تر و هم پر مصرف تر است، اما فراموش نشود که با توجه به شرایط جزیره ای(تحریم و نبود قطعات و لوازم) کشورمان کماکان از مزیت های موتور XU7 تامین راحت و قیمت مناسب لوازم یدکی است.

انواع مدل های سمند :

سمند LX :

موتور سمند XU7JPL3 چهار سیلندر خطی با حجم موتور ۱۷۶۱ cc در کلاس ۱۸۰۰ بوده که بطور مایل و عرضی در جلوی خودرو نصب شده است. این موتور ۸ سوپاپ دارد و نسبت تراکم آن ۱ به ۹.۳ است، قدرتی معادل ۱۰۰bhp در ۶۰۰۰ rpm با گشتاور ۱۵۳Nm در ۳۰۰۰rpm تولید می کند. نوع سوخت بنزین بدون سرب اکتان ۹۵ با سیستم انژکتوری پاشش چند نقطه ای و کنترل الکترونیکی(MPFIاست. سیستم جرقه زنی آن دوبل با استاندارد حد آلایندگی Euro II است. ظرفیت باک سوخت ۷۰ لیتر، فشار پمپ بنزین سیستم سوخت رسانی ۸ بار با فشار ۳ بار در ریل سوخت انژکتور و فیلر دهانه شمع ۰.۸ میلیمتر است.حداکثر سرعت این خودرو ۱۸۵ Km/h بوده و شتاب صفر تا ۱۰۰آن ۱۱.۹ s است. میانگین مصرف داخل و خارج شهر بر اساس استاندارد ECER101 8.5 Lit/100 Km است.

کاتالوگ سمند LX :

کاتالوگ سمند LX

هر سیلندر این موتور دارای ۲ سوپاپ است که توسط میل بادامک روی سر سیلندر، باز و بسته می شوند. بلوک سیلندر از جنس آلومینیوم سبک بوده که چهار پستون آلومینیومی را در سیلندر هدایت می کند، شاتون ها به زیر پیستون سر تخت متصل شده تا میلنگ را به حرکت دربیاورد. حرکت میل بادامک نیز توسط تسمه تایم از میل لنگ گرفته شده تا سوپاپ ها در زمان مناسب باز شوند.

بوش های سیلندر این موتور از جنس چدن ریخته گری از نوع بوش تر بوده که قابل تعویض است. این بوش ها از قسمت بالای بلوکه سیلندر تعویض می شوند. در زیر بوش ها برای جلوگیری از ورود مایع خنک کننده به کارتل روغن، از اورینگ های مخصوصی استفاده می شود.

تجهیزات و آپشن های سمند LX :

  • جهت دریافت قیمت روز انواع سمند بر روی لینک زیر کلیک نمائید.

قیمت روز انواع سمند

استاندارد آلایندگی يورو 4
ترمز ترمز ضد قفل ABS و EBD،  ترمز جلو ديسكي، ترمز عقب كاسه اي
کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشين جلو
فرمان هیدرولیک
سیستم تهویه تنظیم دستي،دريچه تهويه براي سرنشينان عقب
سیستم صوتی "CD خوان ، بلندگوي جلو و عقب ، آنتن اكتيو"
چراغها چراغ مه شكن جلو و عقب،چراغ نقشه خوان،چراغ خطر سوم
آیینه‌ها "تنظيم آينه هاي جانبي برقي ، آينه آرايش چراغ دار"
شیشه ها شيشه بالابر برقي درهاي جلو و عقب
تزئینات تريم بژ ، قطعات دکوراتيو طرح چوب
تجهیزات ایمنی سيستم ضد سرقت (ايموبيلايزر)، سيستم هشدار دهنده هوشمند مركزي ورود غير مجاز، هشدار دهنده موانع عقب، قفل مركزي با ريموت كنترل، كمربندهاي ايمني با قابليت تنظيم ارتفاع، كلاس 29110 : سيستم مالتي پلكس، كلاس 29111 : سيستم گويا
رینگ و لاستیک رينگ فولادي 15 اينچ
صندلی تنظيم برقي پشتي صندلي هاي جلو ، تنظيم اهرمي ارتفاع صندلي راننده ، دسترسي به صندوق از داخل اتاق ، پشت سري صندلي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و زاويه ، پشت سري صندلي عقب يكپارچه با صندلي
سایر تجهیزات بازکن درب صندوق عقب از داخل اتاق و روي سوييچ، كارت طلايي سه ستاره

 هرآنچه راجب سمند باید بدانید

سمند SE :

این مدل سمند ساده ترین مدل سمند می باشد که در بخش تجهیزات همانند سیستم بالابر شیشه ها، آینه های جانبی برقی، چراغ ها و درب صندوق عقب با سمند ال ایکس سال متفاوت می باشد.

کاتالوگ سمند SE :

کاتالوگ سمند SE

آپشن ها و تجهیزات سمند SE :

استاندارد آلایندگی يورو 4
ترمز "ترمز ضد قفل ABS و EBD ،   ترمز جلو ديسكي ، ترمز عقب كاسه اي ،"
کیسه هوای ایمنی راننده و سرنشين جلو
فرمان هیدرولیک
سیستم تهویه تنظیم دستي،دريچه تهويه براي سرنشينان عقب
سیستم صوتی "پخش MP3 بلندگوهاي جلو و عقب"
چراغها چراغ مه شكن عقب، چراغ خطر سوم
آیینه‌ها تنظيم آينه هاي جانبي دستي، آينه آرايش چراغ دار روي آفتابگير
شیشه ها شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب دستی
تزئینات تريم بژ ، قطعات دکوراتيو طرح چوب
تجهیزات ایمنی ایموبیلایزر، قفل مركزي با ريموت کنترل،كمربندهاي ايمني با قابليت تنظيم ارتفاع
رینگ و لاستیک رینگ فولادی 15 اینچ
صندلی "تنظيم اهرمي پشتي صندلي جلو ، تنظيم اهرمي ارتفاع صندلي راننده ، پشت سري صندلي جلو با قابليت تنظيم ارتفاع و زاويه ، پشت سري صندلي عقب يكپارچه با صندلي"
سایر تجهیزات كارت طلايي دو ستاره

سمند LX EF7 تک سوز و پایه گاز سوز :

لازم به ذکر اسن خودروهای سمند LX و مدل های EF7 تنها در پیشرانه متفاوت می باشند و این نوع سمند با موتور 1.7 که مقاله کامل از پیدایش این موتور را می توانید در مقاله همه چیز درباره موتور EF7 (جهت مطالعه مقاله بر روی نام مقاله کلیک نمائید) یا موتور ملی مطالعه نمائید.

سمند سورن ELX EF7 :

در اصل سورن کلاس فول یا کامل خانواده سمند می باشد و این مدل دارای داشبورد جدید، سیستم تهویه اتومات، کلیدهای کنترلی بر روی فرمان، آینه های جانبی برقی، شیشه های سولار، رینگ جدید نام برد و کلاس جدید و مدل جدید این خودرو نیز مجهز به پیشرانه توربو می باشد.

کاتالوگ سمند سورن ELX EF7 :

کاتالوگ سمند سورن

در زیر کاتالوگ محصول جدید ایران خودرویی ها سمند سورن توربو با کلاس جدید که شامل فرمان جدید، داشبورد جدید یک پارچه، تهویه اتومات، آینه جانبی تاشونده، شیشه های سولار معرفی می گردد.

کاتالوگ سمند سورن ELX EF7 توربو جدید :

کاتالوگ سمند سورن ELX EF7 توربو جدید

سیستم روغن کاری سمند:

روغن کاری توسط پمپ انجام می شود که توسط یک زنجیر و چرخ دنده در انتهای سمت راست میل لنگ حرکت می کند، روغن را از میان یک صافی که در کارتل قرار دارد مکیده، آن را از طریق یک فیلتر خارجی به داخل مجرای بلوکه سیلندر با فشار وارد می کند. از آنجا روغن به یاتاقان های اصلی میل لنگ و میل بادامک فرستاده می شود. یاتاقان های ثابت روغن را از طریق سوراخهای درون میل لنگ دریافت می کنند و در نهایت روغن تحت فشار به یاتاقان های میل بادامک نیز وارد می کنند. بادامکها و سوپاپ ها به مانند تمام قطعات دیگر موتور با پاشیدن روغن روغن کاری می شوند.

روغن موتور مناسب سمند :

حجم روغن مصرفی این موتور با فیلتر ۵لیتر است. روغن این موتور از نوع روغن سینتیک با غلظت ۵۰۱۰W و کیفیت SJ یا SL است که بهتر است از همان روغن پیشنهادی کارخانه استفاده شود. عبارت SL یا SJ نشان دهنده رتبه API روغن و سطح کیفیت مواد افزوده شده به آن است که در کتاب دوم صحبت شد در اینجا SL بهتر از SJ استزمان مناسب برای تعویض روغن وابسته به کیلومتر کارکردی خودرو است و باید روغن در زمان پیشنهادی تعویض شود، البته کیلومتر خودرو نشان دهنده مسیر سپری شده است و باید دانست روغن موتور در خودروهای شهری به دلیل وجود ترافیک و پرفشار بودن موتور زودتر خاصیت خود را از دست داده در صورتی که کیلومتر ثبت شده برابر زمانی است که خودرو بدون ترافیک حرکت میکند.
هنگام چک کردن روغن خودرو توسط گیج، موتور باید خاموش باشد و خودرودر سطح صافی قرار بگیرد، سپس گیج را پاک کنید و در قلاف خود قرار دهید. باید سطح روغن تاخط بالایی بوده و اگر روغن کم شده باشد نمی بایست از خط پایین کمتر باشد.
روغن به مرور زمان از رنگ شفاف کهربایی یا سبز خود به حالت تیره و سیاه درآمده و نه تنها سیاه شدن رنگ دلیل بد بودن آن نیست بلکه نشان دهنده کارکرد درست روغن است. روغن هیچگاه سفید یا شیری رنگ نشود زیرا علامت قاطی کردن آب با روغن است. به یاد داشته باشید خروج دود آبی از اگزوز نشانه روغن سوزی استکارکرد مثبت و طولانی، کاهش سایش قطعات، نقطه جوش بالا، جلوگیری از اکسیداسیون موتوری و عدم آلودگی محیط زیست از مزایای یک روغن مناسب است.

سیستم خنک کاری سمند :

سیستم خنک کاری این خودرو با گردش آب توسط واتر پمپ در بلوکه و سرسیلندر صورت گرفته که با ورود مایع خنک کننده به رادیاتور آلومنیومی و خنک شدن دوباره آن توسط فن ها مدار تکمیل می شود. در این موتور واتر پمپ نیروی چرخشی خود را از تسمه تایم میگیرد. دو فن برقی نیز در دمای ۹۲ درجه در دور کند و در دمای ۹۶ درجه با دور تند فعال می شوند حجم آب و مایع خنک کننده این موتور ۴/۷ لیتر است که نیمی از این حجم باید ضدیخ باشد. ضد یخ این موتور BS 6580 بوده که به طور چهارفصل مورد استفاد قرارمیگیرد که هرسال بازدید و درصورت نیاز تعویض می شود.
توجه کنید کم کردن آب در موتور امری عادی نیست و باید بررسی شود. معمولا آب کم کردن دلایل مختلفی دارد در این حالت درب رادیاتور بازدید کنید سعی کنید در طول رانندگی به آمپر آب توجه کنید بالا رفتن آمپر آب علتی دارد که باید برطرف شود. موتور سمند بنا به ارتفاع بیشتر نسبت به رادیاتور نیاز به هواگیری دارد. بنابراین هیچگاه هنگام گرم بودن موتور درب رادیاتور را باز نکنید.
هواگیری در این موتور توسط دو پیچ تخلیه که بر روی درپوش ترموستات و سرسیلندر قرار دارد صورت می گیرد. برای اینکار باید موتور سرد و روشن باشد سپس مخلوط آب و ضدیخ را در رادیاتور ریخته و دور موتور را تا ۱۵۰۰ بالاببرید و پیچهای هواگیری را به ترتیب از سرسیلندر باز کنید و ببندید. این کار را ادامه دهید تا مطمئن شوید آب بدون حباب از پیچها تخلیه می شود. سپس پیچهای هواگیری را ببندید البته بهتر است برای اینکار از شخص متخصصی کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید.
آمپر آب به ۵ قسمت تقسیم می شود که از حالت C یعنی سرد تا به حالت H یعنی گرم مشخص شده است. آب به کمک ترموستات که مانع خروج آن از موتور به رادیاتور شده زود گرم می شود و درجه آب به حالت وسط آمپر می رسد در این حالت ترموستات باز شده و آب خنک می شود و اگر آب گرم تر از حد نرمال شود فن رادیاتور روشن شده و رادیاتور و آب را خنک می کند.
در سیستم خنک کاری میزان دما توسط یک سنسور سنجیده شده و به قسمت  ECUاطلاع داده می شود. سپس واحد پردازش با مقایسه این دما با مقدارهایی که در واحد حافظه خود از قبل توسط استانداردهای معرفی شده فعال شده و فرمانی را به پایه های مناسب مدار مجتمع ارسال می کند و رله مناسب توسط فرمان واحد پردازش فعال شده و با فعال شدنش رله و مدار فن شروع به کارمی کند به این بوسیله کنترل بیشتر و بهتری را در زمان خاموش و روشن بودن فن ها خواهیم داشت.

سیستم انتقال قدرت سمند :

سیستم انتقال قدرت این خودرو نیرو را از موتور تا به چرخهای جلو توسط کلاچ، گیربکس، دیفرانسیل و پولوس انتقال میدهد.کلاچ این خودراز نوع مکانیکی تک صفحه ای خشک بوده و سیستم انتقال نیروی پدال کلاچ از نوع سیمی می باشد.گیربکس یا همان جعبه دنده ای خودرو از نوع BE3/5N 5 سرعته می باشد که در دنده ۴و۵ اوردرایو است بیشترین گشتاوری که این گیربکس می تواند انتقال دهد ۱۸۰ نیوتن متر می باشد.
دیفرانسیل این خودرو سرخود بوده یعنی دیفرانسیل و گیربکس در یک پوسته قرار دارند. جنس پوسته ی گیربکس سمند از آلومینیوم با ظرفیت روغن واسکازین ۲لیتر با غلظت ۹۰ و کیفیت GL5 است.
نوع تایر در این خودرو ۱۸۵/۶۵R15 بوده و فشار باد تایر۳۰ تا ۳۲ PSI است که در خودروهای گاز سوز تا ۳۵ PSI خواهد بود که باید هنگام سرد بودن باد تایر را تنظیم کرد.رینگ استاندارد از نوع فولادی J156 و در نوع انتخابی آلومینیومی J156.5 است.

سیستم کنترل حرکت سمند :

مکانیزم فرمان در خودروی سمند از نوع دنده شانه ای و پینیون با سیستم هیدرولیکی بوده که قابلیت تغییر ارتفاع بر حسب قد راننده را دارد.چرخش فلکه فرمان ۳ دور است یعنی فرمان از وسط ۱.۵ دور به سمت راست و ۱.۵ دور به سمت چپ می چرخد. قطر دایره چرخش خودرو ۱۱ متر است نوع روغن هیدرولیک فرمان AFT DextronII-D است.

سیستم ترمز سمند :

این خودرو هیدرولیکی دومدار ضربدری مجهز به بوستر خلائی است که نیروی پای راننده را به هنگام ترمز گیری افزایش می دهد. بوستر ترمز به کمک موتور فعال می شود. بنابراین در مواقعی که موتور خاموش است بوستر فعال نیست و پدال ترمز سفت یا به اصطلاحی چوب است به یاد داشته باشید بکسل کردن در این حالت به صورت خودرو به خودرو بسیار خطرناک است زیرا ترمز درست عمل نمی کند.

مکانیزم لنت های ترمز در چرخ های عقب از نوع کفشکی و چرخ های جلو از نوع دیسکی است. البته در سمندهای مجهز به سیستم abs چرخهای عقب و جلو هردو از نوع دیسکی هستندنوع روغن ترمز مورد استفاده در سمند Dot4 به رنگ آبی است که نباید هیچگاه با روغنDot3 به رنگ زرد ترکیب شودکم شدن روغن ترمز را بررسی شده و از نشتی آن جلوگیری شود که باعث بریدن ترمز خواهد شد. روشن شدن چراغ ترمز دستی هنگامی که ترمز دستی پایین است نشانه نبود روغن ترمز در مخزن آن است.
چرخها دارای شیر رگلاتور تنظیم فشار هستند که فشار هیدرولیکی اعمال شده را بر روی چرخهای عقب کنترل میکند. این شیر کنترلی از قفل کردن چرخها در مواقع اضطراری جلوگیری میکند.
سیستم تعلیق این خودرو در چرخهای جلو از نوع مستقل Macpherson شامل فنر لوله ای و کمک فنرهای هیدرولیکی یک پارچه به همراه میل موج گیر است.سیستم تعلیق عقب نیز مستقل از نوع تورشن بار شامل دو ژامبون، فنرهای پیچشی به طور عرضی و کمک فنرهای هیدرولیکی است.

برق خودرو سمند :

سیستم برق در این خودرو مجهز به باطری ۱۲ V ولتی سربی اسیدی از نوع MF با توان ۶۶Ah است. برای شارژ این باطری از آلترناتور کلاس Valeo یا همان دینام استفاده میشود. آلترناتور که حرکت خود را از موتور به وسیله تسمه می گیرد به هنگام روشن بودن موتور ولتاژی برابر ۱۴ولت و شدت جریانی معادل با ۸۰ آمپر را تولید می کند.استارت این خودرو موتور الکتریکی ۱۲ ولتی می باشد با توانی ۰.۹ kw است.
خالی شدن باطری از جمله معایب احتمالی ست که ناشی از روشن ماندن چراغهای کوچک، چراغ صندوق و یا از برق دزدی سیم کشی خودرو است که با بازکردن اتصال سر باطری و خالی نشدن آن میتوان به برق دزدی خودرو پی برد. دقت کنید، سر باطری نباید شل باشد و سولفات بزند. هیچگاه آب باطری کم نشود در صورت کم شدن آب باطری از سطح صفحات باطری به آن آب مقطر اضافه کنید.
اما سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی موتور سمند در انواع مختلفی از واحد کنترل الکترونیکی مورد استفاده قرار گرفت انواع ECU مدلهای S-2000-LC تا  SIEMENS SIM2K-34VR که از دقت و شناخت بالاتری برخوردار است و باعث افزایش راندمان موتور و کاهش مصرف سوخت می شود.

از تجهیزات سیستم انژکتوری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

ابتدا سنسورها که وظیفه ارسال اطلاعات به ECU رادارند
۱.سنسور دور موتور: وظیفه تشخیص چرخش میل لنگ را دارد که بر روی فلایویل است.
۲.سنسور کیلومتر: وظیفه ارسال اطلاعات سرعت خودرو را دارد محل نصب ان روی دیفرانسیل است.
۳.سنسور اکسیژن: تشخیص مقدار اکسیژن در دود اگزور که در ابتدای منیفولد خروجی بسته می شود.
۴.سنسور دریچه گاز: مقدار باز شدن دریچه گاز یا مقدار فشار پدال گاز را ارسال می کند روی دریچه گاز بسته می شود.
۵.سنسور ضربه: خودسوزی های بنزین و ناکینگ موتور را گزارش میدهد و جرقه را ریتارد می کند و روی بدنه قراردارد.
۶.سنسور دمای هوای ورودی: دمای هوا را گزارش می دهد کنار دریچه گاز یا داخل سنسور مپ نصب می شود.
۷.سنسور دمای آب: دمای آب خنک کاری را گزارش می دهد که روی سر سیلندر پشت ترموستات بسته می شود.
۸.سنسور میل سوپاپ: تشخیص وضعیت پیستون شماره یک موتور که در ابتدای میل سوپاپ قراردارد.
۹.سنسور فشار هوای منیفولد یا سنسور مپ: اختلاف فشار هوای منیفولد را گزارش داده که روی منیفولد گاز بسته می شود.

اجرا کنندگان یا عملگرها :

۱.رله دوبل: رله اصلی که برق تجهیزات مهم موتور را وصل می کند.
۲.کوئل دوبل: تقویت کننده برق برای شمعها که دارای چهار برجک فشار قوی است.
۳.انژکتور: عامل تزریق سوخت در موتور.
۴.پمپ بنزین: عامل ایجاد فشار در پشت انژکتور و ارسال سوخت.
۵.شیر برقی کنیستر: شیر ارتباط بخارات بنزین باک از کنیستر(تبدیل کننده بخار بنزین به مایع بنزین ) به موتور.
۶.گرمکن دریچه گاز: گرم کننده نوک استپر برای جلوگیری از یخ زدگی و تنظیم درست دور آرام موتور.
۷.گرمکن سنسور اکسیژن: پیش گرم کننده سنسور اکسیژن برای فعالیت بهتر سنسور.
۸.رله فن خنک کار: فعال کننده فن سیستم خنک کاری رادیاتور.
۹.رله کولر: کنتاکت فرمان دهنده کولر برای فعال سازی یا قطع کولر.
۱۰.استپر یا موتور پله ای: تنظیم کننده دور آرام در حالت در جا و شرایط پر بار.
۱۱.چراغ عیب یاب داشبورد: آگاه ساز از عیب سیستم هوشمند الکترونیکی روی داشبورد.

سرویس شمع سمند :

ابتدا برای رفع عیب تنظیم نبودن موتور وایرهای شمع های موتور را جدا کرده و شمع ها را باز می کنیم و سالم بودن انها را از نظر ظاهری چک می کنیم به این صورت که روی چینی شمع نباید ترک خوردگی وجود داشته باشد و با توجه به رنگ الکترود شمع به چگونگی مصرف سوخت و چگونگی احتراق پی می بریم. کربن گرفتگی به رنگ مشکی براق نشانه وجود روغن سوزی در موتور است و اگر الکترود به رنگ مشکی مات باشد نشانه زیاد بودن مصرف سوخت است و اگر قهوه ای باشد نشان دهنده احتراق خوب در داخل سیلندر است. در این موتور با تمیز کردن شمع و فیلر زدن دهانه انها به فاصله ۸/۰ mm شمع را در جای خود می بندیم.

تسمه دینام سمند :

دو نوع تسمه در موتور سمند استفاده می شود نوع اول تسمه شارژ است که دیده می شود و میتوان با لمس کردن و دیدن شرایط ظاهری آن را تشخیص داد البته باید این تسمه را در فاصله ۳۵۰۰۰ کیلومتر تعویض کرد و در طی ۱۰۰۰۰ نظر سلامت و کشش و شرایط ظاهری را بازدید و بررسی کنید هرگونه پوسیدگی و ترک نشانه خرابی و احتمال پارگی این تسمه است.
اگر کنار گلگیر سمت شاگرد بایستید این تسمه را به راحتی می بینید. این تسمه نیروی چرخشی موتور را به دینام پمپ فرمان هیدرولیکی کمپرسور کولر میرساند در این ارتباط واتر پمپ توسط چرخ دنده با موتور درگیر است دقت کنید پارگی این تسمه موجب روشن شدن چراغ قرمز باطری و سفت شدن فرمان می شود و در صورت ادامه دادن آمپر آب بالا رفتن و موتور جوش می آورد در این حالت علت جوش آوردن از کارافتادن واتر پمپ نیست بلکه بواسطه کارنکردن دینام باطری ضعیف شده و برق فن سیستم خنک کاری تامین نمی شود و موتور جوش می آورد.

تسمه تایم سمند :

اما تسمه دوم که دیده نمی شود تسمه تایم است و برای تعویض آن باید به کیلومتر خودرو توجه کرد. در خودروی سمند عمر این تسمه ۸۰ هزار کیلومتر است که در تایم خود باید تعویض شود عدم تعویض به موقع و پاره شدن این تسمه موجب خاموشی موتور میشود و آسیب جدی به موتور خواهد شد. در خودروهایی از جمله سمند تعویض این تسمه کاملا اقتصادی تر از زمانیست که این تسمه خود پاره شود شتاب زیاد معکوس کشیدن و خودرو را با دنده روشن کردن از دلایل پارگی این تسمه می باشد.

درخاتمه به عنوان یک نظر سنجی احساس می کنید تا چه حد ارائه مقالات فنی توانسته است به افزایش آگاهی کاربران و بازدیدکنندگان سایت اضافه کند؟ فروش خودرو بی صبرانه چشم انتظار دیدگاه ها و بازخوردهای ارزشمند شما می باشد. با ما همراه باشید.

**جهت دریافت قیمت روز خانواده سمند شامل سمند LX سال، سمند SE، سمند LX EF7 تک سوز و پایه گاز سوز، سمند سورن جدید در انواع کلاس ها با بهترین قیمت و زمان تحویل فوری و به روز با کارشناسان فروش خودرو تماس برقرار نمائید.

 هرآنچه راجب سمند باید بدانید

 

 
معرفی به دوستان :
احسان : تشکر
69 4
خیلی عالی بود تشکر تبریک می گم
محمد : دیدگاه راجب سمند
104 6
سمند خیل خودرو خوبی عالیه من الان 4 سال که سمند ال ایکس دارم خیلی هم راضیم از اطلاعات خوبتونم ممنونم
کمال اصغری : دیدگاه راجب سمند SE
36 62
سمند اس ای خیلی خودرو خوبیه به نسبت سمند های دیگه خیلی بهتره اونم به دلیل اینکه ساده تره و آبشن نداره سمند یا در کل هرچی خودرو ساده تر بهتر تو ایران فقط سمند اس ای
فرزاد : معایب سمند
13 231
سمند ماشین نیست خودرو سنگینیه سمند لشه ماشین نیست فقط پژو 206
کمال : دیدگاه راجب پژو 206
164 7
کی گفته سمند لشه تفاوت وزنی با 405 نداره که می گن اشه آقا ایمنیش خیلی بیشتر از 206 عالیه
علی سهیلی : ایرادات سمند
13 144
ایمنی سمند شاید خوب باشه باز می گم شاید اما به 206 نمی رسه آقا کمال 206 استاندارد جهانی داره شاسی خوب و محکمی داره
صبا : راهنمای خرید سمند
20 9
سلام دوستان یه راهنمایی می کنید که کدوم سمند و بگیرم البته مقاله کاملی بود تشکر از دوستان خرم گستر
فرهاد کاشی : راهنمای خرید سمند
30 9
سلام صبا به نظر من سمند اس ای SE خیلی خودرو خوبی شرکت خرم گسترم رنگ بندی داره من آبی کبود خریدم خیلی قشنگه الیته الان گرون کرده کارخونه من 26 خریدم الان رو 275 فکر کنم خیلی عالیه از تیبا و ..... تو این رنج قیمت
حمید طاها : سمند LX
49 10
سمند ال ایکس سال که خودرو خوبیه موتورشم همه لوازم هست بهتر از بقیه اس
ذولفقاری : سمند LX EF7 تک سوز
38 12
سمند LX EF7 تک سوز خیلی خودرو خوبیه کشش عالی یایا 16 سوپاپ خیلی هم کم مصرف من الان 9 ماه دارم خیلی خویو با کشش و کم مصرف عالیه در کل مرسی یرو یچ خرم گستر ماشینو برام اهواز فرستادن 400 پایین تر از قیمت سمند LX EF7 تک سوز تو اهواز دستتونم درد نکنه ممنونم
صبا : تشکر
13 7
از همه ممنونم مرسی جوابمو دادید
بهار : راهنمای خرید سمند
6 13
سلام دوستان .من می خوام ماشین بخرم به نظر شما سمند seبهتره یا ام وی ام 110
بهادر : مقایسه سمند و ام وی ام
48 4
سلام من الان یه ماشین چینی دارم واقعا کیفیت پائین و تو فروشش موندم سمند خیلی بهتره حداقل همه جا کشور قطعه لوازم داره گارانتی داره این ماشین چینی ها فقط به درد خودشون می خوره
غلام : سمند SE
31 13
سمند اس ای ماشین خوبیه فقط سمند اس ای
غلامی : سمند ef7
19 11
سلام بر کاربران و دبیر عزیز سایت خرم گستر امروز سمند ئی اف سون را تحویل گرفتم ممنونم. نرمی، ترمزها و شتابش نسبت به سمند معمولی که سال 87 خریدم فوق العاده تغییر کرده، واقعا نسبت به پارس که دارم بهتر شده اما صدای ویز موتور باعث نگرانی شده. قسمت چپ موتور، طرف تسمه پروانه، صدای ویز کاملا قابل تشخیصی داره که طبعا نباید باشه. آیا بعد از مدتی این صدا برطرف میشه؟ آیا روغن کاری قطعات لازمه؟ آیا قطعه ای خرابه؟ کسی تجربه ای داره؟ باید چکار کرد؟ هوا گیری؟ تعویض روعن؟ یا کار دیگری؟
رضا : سمند ای اف 7
14 7
سلام میارک باشه مشکل خاصی نیست تسمه دینام خودرو است که خشک شده یا کمی صایون نرم میشه و صداش میوفته جای نگرانی نیست.
کمال : سمند
13 3
با سلام خدمت همه دوستان من مشخصات پژو پارس ، سمند و 405 رو چک کردم از لحاظ موتوری که تفاوتی باهم ندارند، از لحاظ اتاق هم وزن سمند حدود 120 کیلو سنگین تره پس در کل نباید زیاد متفاوت باشند البته من هم تصمیم دارم یه ماشین توی این رنج قیمت بگیرم که نمیدونم کدومو بگیرم لطفاً دوستانی که هر سه این ماشینارو سوار شدن راهنمایی کنن متشکرم پیروز باشید
علاقه مند : دیدگاه سمند ای اف سون
17 5
بعضی ها پارس دارن برخی ها 405 و عده ای206 والبته گروهی سمند اونایی که پارس دارن 405 دارن با کنترل رانندگی بهتر در پیچ و جاده و مصرفی بین 7 تا 9 تو شهر و جاده و ماشینی با طراحی دهه هشتاد و نود میلادی زمان رود گولیت هلندی واما 206 ماشینی عالی در شهربا پیشونی بلند.....و بسیار حساس و دارای رفتار کاتوره ای سر پیچ وخدای واشر سر سیلندر سوزوندن یه حس علاقه به محیط زیست در صاحبش هست سمند سوارها هم سوار بر رخش در جاده ها لذت و در شهر ذلت میکشند از بابت ستون های تخت جمشید اتاق سمند البته ای اف سون اگه خوب باشه من 65 لیتر زدم و 970 کلیومتر باهاش رفتم که حدود 250 کیلومتر داخل شهر بوده ولی تو جاده بین90 تا 110 رفتم که بهش میگن سرعت بهینه
کربلایی : قیاس سمند و پژو
52 3
سلام خواستم خدمت دوستان که اطلاعی ازماشین سمند ندارن بگم که خودمن پژو پارس با 206رو دوست داشتم ولی وقتی سوار سمند شدم خیلی احساس راحتی امنیت میکنم واقعا یکی از ماشینهای وطنی که میشه احساس امنیت کنیم سمنده
امین : قیاس سمند و تیبا
41 2
سلام سمندو ک نمیشه باتیبا مقایسه کرد با405هم باید بگم درسته405ماشین خوبیه ولی قدیمیه و هبچ امکاناتی نداره در مقایسه با.ef7ک من دارم باید بگم سمند جادارتره.توپیچها کنترلش خیلی راحت تره.راحتیش قابل مقایسه باهیچ کدوم از ماشینای ایرانی نیست.ترمز خیلی بهتره.امکاناتش خیلی بهتره وازهمه مهمتر ایمنیش خیلی بهتره
یاسر : اطلاعات راجب سمند
43 3
با سلام من یک سمند 85 نقره ای دارم هشت ماهه خریدم.واقعا راضیم مصرفش هم به نسبت پایینه.بعدشم هر کی طاووس خواهد جور هندوستان کشد... شما که سمند سوار می شی با اون موتور 1800 نباید انتظار مصرف پراید روش داشته باشی. فقط تنها تنها مشکلی که داره یه خورده زود اطاقش به صدا در میاد که باید مراعات کنی مخصوصا توی دست اندازها ولی خوراک جاده هاست واقعا باهاش خشته نمیشی 405 مال قرن بوقه طراحیش مال سال 1980 فکر کنم که واقعا قدیمیه در کل سمند خوبه مخصوصا ef7 که واقعا عالیه صدای موتور اصلا داخل اطاق نمیاد. من هم 405 داشتنم هم سمند ولی لذت رانندگیب توی سمند واقعا محشره.تا نداشته باشی نمی دونید به خدا. منم تا زمانی که نداشتم فک می کردم لشه و کنده و خیلی چیزای دیگه. با تشکر از همه ببخشید که وقتتون رو گرفتم
hasan : مشکل مدل پایین سمند
10 10
باسلام.من سمند84تاکسی دارم هرکاری کردم ترمزش ضیف همه چیز عوض کردم درست نشدولی خیلی خیلی رازیم لطفا اگر کاردیکه میشه کرد راهنمای کنید متشکرم خداوندانشاالله پایدارتان کند
رضا : هرکدام را بحر کاری ساخته اند !
27 6
جسارتا قصد مقایسه ندارم اما همه چیز ماشین که شتاب و کورس و درگ انداختن که نیست .206 شاید شتابش از 405 و سمند بیشتر باشد اما توی جاده باید خاک بخورد و دود اگزوز از هر دوتا و بدتر از همه سر نشینان بیچاره صندلی عقب206 که به مقصد نرسیده بیچاره می شوند .در مجموع هر کدام محاسن و معایب خودشان را دارند و کامل نیستند
علیرضا : نظر
3 2
من یه سوال از اونایی که سمند اس ای دارن میپرسم و اینکه اولا موتورش چیه و بعد اینکه آیا واشر سرسیلندر میسوزونه یا نه ؟ ممنونم .
شعف نژاد : جواب علیرضا
12 6
آقا علیرضا کی این حرف و زده من الان 7 سال سمند اس ای دارم تا به حال این اولین باره که دارم می شنوم و موتور خودرو من هم و در کل همه سمند SE های تولید شده ایران خودرو 1.8 که همون موتور پارس و 405 ماشینمم تا به حال 180000 کیلومتر رفته و مشکل موتوری هم نداشته مخصوصا واشر سرسیلندر
قلی زاد : واشر سرسیلندر سمند
5 7
با صحبت های دوستمون در جواب به اقا علیرضا موافقم فقط اینو اضافه کنم که واشر سرسیلند موتورهای XU7 یا همون 1.8 معمول بهتره به علت دمای بالای این موتور و کارکرد تو دمای بالا هر 100000 کیلومتر تعوض بشه ممنونم از ادمین عزیز واسه سایت خوبش
علیرضا : تشکر
7 3
داداش خیالمو راحت کردید انشا اله همتون خوش و خرم باشید و عید سعید فطر را هم بهتون تبریک میگم همچنین به ادمین عزیز < ادمین جان عیدت مبارک . با خیال راحت سمند اس ای را تحویل میگیرم . متشکرم .
ظاهر : lxEF7
5 17
ماشین های ایران خودرو بخصوص سمند ال ایکس ای اف سون یا 206 اس دی مدل 93 و 94 همه اش کشکه دل خودتونو الکی خوش نکنید من یکساله سمند ال ایکس ای اف سون دارم عین قراضه ها با گارانتی دنبال تعمیراتم
علیرضا : درخواست نظر
6 2
بی رودرواسی بین سمند اس ای و الیکس با موتور ef7کدام بهتره موتورش کم خرجتره و اینکه بی دردسر تره مرسی .
علیرضا : سوال
5 2
آقا من سمند اس ای را تحویل گرفتم دست ایران خودرو درد نکنه به نظرم باز پول دستم بیاد یه ال ایکسم میخرم ( ماشین فقط سمند ) یه سوال چه نوع بنزینی توش بریزم اگه یورو 4 نبود سوپر میتونم بریزم خواهشمندم جواب بدید چون میخوام برم مسافرت . ممنونم . بعد تا چند کیلومتر برم تا اولین سرویس را انجام بدهم . سپاسگزارم .
سینا : بنرین
4 2
سلام علیرضا جان مبارکت باشه بنزین سوپر خوب بهتره برای ماشین و موتور و شتاب ماشینم بهتر میشه و برای سرویس اولیه هم تو دفترچه راهنما نوشته و اگه ماشینت ایرادی نداشت الکی نبر نمایندگی و فقط چک کن و روفن اول بهتره روی 2000 تا عوض کنی
علیرضا : سوال
7 2
سلام به همگی یه سوال من یک هفته است سمند اس ای خریدم چطور رادیاتورش را چک کنم که آب داره یا نه آگه نداشت چکار کنم ؟ خواهشا جواب بدید متشکرم .
محمد صادق : شهروند
6 7
سلام من خودم سمند fe7 خیلی رازی نبودم اما از سمند سورن 8سوپاپ el xرازیم
علیرضا : سوال
5 3
یه سوال خواهشا" جواب بدید اگه احیانا" بنزین معمولی بزنم به سمند اس ای چی میشه . ممنونم .
علیرضا : سوال
6 5
سمند من صفره تازه تحویل گرفتم چرخ جلو سمت راست بعضی مواقع وور وور میکنه میخواستم بدونم علت چیه یا من خیلی حساسم . ممنونم.
علیرضا غزاله : نظر قاطع
20 6
من از برج پنج سمند اس ای سفید خریدم آنقدر این ماشین با حاله که اگه میتونستم میبردمش تو اتاق روی فرش ازش نگهداری میکردم و از ایران خودرو تشکر میکنم بخاطر ساخت همچین اتومبیلی واقعا" ماشینه خیلی خوشحالم که صاحب همچین ماشین عالی هستم .
ساقی : ساقی
12 6
واقعا من ازسمند راضیم ولی به شرطی که موتور ای اف7 یا تی یو5یا4 روش باشه تنها چیزی که توسمند مایع شرمه موتوره مضخرف 405 هستش که درحدواندازه سمندنیست برای اثبات این ادعا بد نیس یه سر به تراشکاریهابزنید تنها جیزی که برق حضورش چش شمارومیزنه ازجلونظام وایسادن انبوهی ازسرسیلند های موتور جناب 405میباشد واقعا سمندواسپرتش میکنی با بی ام دبلیو از لحاظ ظاهری مو نمیزنه... فرمان پذیریش وتعادلش منوکشته ...
gh : asa
5 2
سلام من یک سمند مدل 84 دوگانه دارم (دوگانه غیر کارخونه) روی گاز و بنزین هردو شتاب کمی داره اما بعضی مواقع همه چی خوب میشه بگیر نگیر داره وقتی شتاب میاد پایین همزمان فرمون و ترمز هم سفت تر میشه و در دنده سنگین اگر کم گاز تر حرکت کنم خاموش میکنه بعضی مواقع با کم کردن سرعت از بالا به پایین ماشین خاموش میشه بردمش تنظیم موتور و دستگاه زدم خطاهاشو گرفتم خوب شد ولی با ز دوباره مثل قبل شد تسمه تایم رو هم تازه عوض کردم. در حال حاضر یه زمان خوبه و پرشتاب و باز یهویی همه چی به هم میریزه دیگه واقعا کلافه شدم لطفا راهنمایی بفرمائید
سامان : نظر براي تغيرات سمند
8 4
سلام من از سمند رازي هستم . ولي ميشه بهترش كرد موتورش رو 16 سوپاپ كرد اما نه با EF7 بلكه با موتور 1800 زانتيا نسب منيتور براي راننده ديجيتالي كردن كليه كليد هاي جلو داشبورت . رينگ 16 با لاستيك 205 . گرم كن آينه . كنتورول پخش صوتي تصوري بر روي فرمان باشه .كيربوكس اتومات داشته باشه .سانرف داشته باشه . بزرگ كردن ديسگ ترمز جلو و لنتش . ديسكي كردن چرخهاي عقب . نصب چراغ LED پايين درب ها همزمان با باز شدن درب خودرو . كيسه هوا براي سرنشينان عقب جلو پرده اي . جلو زانو . كنار سر . جلو صورت . دودي كردن شيشه هاي سرنشينان عقب و شيشه عقب . ميله تقويت كنده درب ها رو متحرك كردن كه در زمان خوردن درب ها بشه صافكاريش كرد.
ایوب محمدیان : مشکل برق هست ایا
6 3
ما یه مدته سمنداف7 خریدیم رو صفحه کیلومتر یه چراغ زرد رنگ که میگن مال برق خدرو هست روشن میشه و ماشین بعد از روشن شدن این چراغ کلان گاز نمیخوره و به زور نمیره و وقتی که نگه میداریم ماشین میلرزه لطفا دوستان راهنمایی کنن
محمد : انتقاد
5 12
سلام دوستان خوبم من هم 206داشتم هم 405 والانم سمند ال ايكس دارم بايد بكم سواريشون يه جوره اما من باسمند تصادف كردم ماشين جلوم كه تيبابود له شد اما ماشين خودم فقط سبر وجراغش شكست ماشين خيلي محكميه براحتي به شاسي نميرسه اما اينم بكم درمقايسه با405و 206 زودتر خراب ميشه بخاطر وزن بالاي اتاق اسطحلاكش بالاست يعني زودتر دينام ميخواد زودتر و......يكم خرجش زياده طوري كه انصافا6ميليون هزينش كردم وكمرمو خم كرده ميخوام بفروشم تااز اين خرجاي كلون راحت شم...405 ام مشكل سرسيلندر داره يعني صفرم بخري بايد سرسيلندر باز كني .....206 ماشين بي ازاريه بنطر من......ياعلي
میلاد : سمند
11 1
سلام به همه دوستان سمند سوار من هم مدل ۸۳ دارم خیلی ازش راضیم تا حالا خوش رکاب بوده اگه بفروشمش بازم سمند سفارش میدم پارسال هم طرح LX کردمش معرکه شده هرکی گفته سمند خودروی خوبی نیست تاحالا سوار نشده کافیه یه بار تو جاده پشت فرمون بشینه نظرش ۱۰۰% عوض میشه
رامین : سمند
11 4
من خودم سمنده مدل 86دارم الکس واقعا ماشینه هرکی بخواد سمندو بشناسه باید درجاده امتحان کنه ببینه سمند یا 405
رضا : مشکل زیر و بند
4 4
با سلام به همه دوستان من سمند lx 89 دارم ازش خیلی راضیم فقط ایرلدش اینه که زیربندی ماشین تقریبا هر 45روز به صدا میفته دوستان پیشنهادی واسه این مشکل ندارن. ممنون از اطلاعات خوبتون
دریا : روغن ترمز
3 3
سلام.روغن ترمز مارک خوب توی بازار چی بگیرم خوبه براسرریز ترمز میخوام تشکرمیکنم ازشما. سورن مدل 95
مدیریت : پاسخ
2 4
سلام کسری روغن ترمز دلایل مختلفی از جمله کاهش و کم شدن قطر لنت ترمز و یا نشتی روغن ترمز و ... دارد در صورت بررسی و عدم مشکل می توانید روغن استاندارد را از فروشگاه های ایساکو (تامین قطعات ایران خودرو) تهیه نمائید.
Sss : 405slx بخرم یا سمند ef7 slx
4 3
سلام بر دوستان محترم من پراید داشتم فروختم نمیدونم چه ماشینی بخرم بین سمند lx و 405slx گیر افتادم یکی میگه 405 بهتر یکی میگه سمند موندم کودومو بخرم لطفا راهنمایی کنید ؟
علی : مصرف سمند تنها مشکل
6 4
از نظر من سمند مصرفش زیاده و یکم لش میشه..ولی بهترین ماشینه..مخصوصا برای جاده هم شیکه هم با کلاس
morteza : سمندx7
0 3
سلام دوستان عزیزم من تازه سمندایکس هفت خریدم مردم خیلی من روترسوندن اسلان شوکه شدم میگن خرج ومصرفش کچلت میکنه عاجزانه راهنمایی میخام ممنون
Ghadir : سمند x7
9 3
درجواب شما دوست عزیز عرض کنم شما سمند خریدی پراید که نخریدی که انتظار خرج پایین داشته باشی سمند خودرویی بسیار راحت با امنیت بالاست پس به این نتیجه میرسیم که برای این راحتی و امنیت باید یه هزینه ای پرداخت کنی پس زیاد فکر نکن و دل چرکی نباش مبارکت باشه و ازش به بهترین شکل ممکن استفاده کن و به حرف مردم هم زیاد اهمیت نده مردم اگه خودرویی لوکسم بخری بازم حرف میزنن!!!
Saeid : قفل فرمان سمندlx?
1 2
سلام دوستان خسته نباشد فرمان ماشینم بدجور قفل شده چجوری بازش کنم راه های معمول رو انجام میدم ولی باز نمیشه اگه الان کسی باشه راهنماییم کنه ممنون میشم یه شب خونه یکی از اقوام موندم سره این قضیه
باقری : اسفند ماه 95 سمند خریدم
3 3
سلام دوستان عزیز من جدید سمند خریدم با توجه به مشاوراتی که داشتم از بعد ایمنی و راحتی ترجیح دادم سمند بخرم ان شالله که مطلوب باشد
هادی : خاموش شدن وروشن نشدن سمندlx
4 1
سلام،من سمندم آخر۹۳ هست وال ایکس امامشکلش که باهاش دارم خاموش میشوچندماه پیش وبعدازز یک ربع روشن میشد،بعدمدتی گاززیادمیخورد،الانم روشن نمیشه وتوی روشن شدن اذیت میکنه،استپروهم عوض کردم بافیلترو..... لطفا اگرکسی این مشکلو داره بگه چیکارکنم
روزبه : آزادی
9 3
توی این نظریه ها نام پژو206 به گوش من زیاد خورد، میخواستم بگم پژو 206 اصلا ماشین نیست گاریه، نباید با این سه تا ماشین مقایسه کرد، پژو 206 مثل پیرزنی میماند که با آرایش خودش رو خوشگل کرده، من سواری پراید را از 206 بیشتر قبول دارم، ماشین فقط SAMAND LX EF7 1.7
rabid : سمند
2 5
قبل از نظر دادن میخوام جواب آقای هادی رو بدم شما ماشینتون مشکل فنی نداره مشکل از برق خودروی شماس اتصال بدنه ی باتری خودتونو چک کنید.. قبل از هرچیز بگم تو ماشینای ایرانی برای اینکه یه چیزی بدست بیارید باید قید یه سری چیزای دیگه رو بزنید مثلا برای امنیت و راحتیه سمند باید قید کم خرج بودن رو بزنید سمند ماشینیه که نسبت به موتورش و جلوبندیش بسیار سنگینه حتی در مقایسه با شورولت های آمریکا که موتورهای 6 و 8 سیلندر دارند بسیار سنگین تره بخاطر همین اولین مشکلی که داره خرج جلوبندیه بعد موتور ضعیفشه که ما ایرانیا انتظار داریم این خودرو با شتاب پایین و با سرعت 250 کیلومتر در ساعت بره که این کار یه چیزه نشد و کاملا اشتباهه چون بعد ازاین کار ماشین مستقیما باید بره تعمیرگاه..این مشکل واسه خودمم پیش اومده که بعدازینکه با سرعت200 کیلومتر با موتور ef7 رانندگی کردم ماشین شتاب خودشو از دست داد...امیدوارم تونسته باشم اطلاعات مفیدی به شما بزرگواران داده باشم.
مهدی : ترس از خرید سمند
1 2
با سلام خدمت همه لطفا مطالعه کنید. فکرم خیلی داغون شده نسبت به خرید خودرو. پارس صفر خریدنش که پول دور ریختنه ، شما اگر همین الان پارس صفر از درب ایرانخودرو تحویل بگیرید و یه باک بهش بنزین بزنید مبلغ کلانی از قیمت خودرو کم میشه و وحشتناک از ترمزش ترس دارم که خیلی ضعیف هست و باید با دنده معکوس کنترلش کنیم میتونم بگم که ترمز پارس از پراید هم ضعیف تره./ 405 هم برام تکراری شده یک نواختی 405 توی این 20 ساله واقعا تکراری هست برام (اما اون 2000 ها رو میتونم بگم که خدای قدرت ارزون قیمتاست)./ چون هنوز تجربه رانندگی با سمند رو ندارم ترس از خریدش رو دارم ، چون به قول گفتنی سمند همون پارسه فقط تلنبه زدن باد کرده شما دقت کنید دسته راهنما و برف پاک کن مشترکه / چراغ نقشه خوان مشترکه / کمک و لول فنر مشترکه / و خیلی تشابه دیگه . ترسم از سیستم ترمزش و باز شدن کاپوتشه که مثل دهن کروکدیل باز میشه . اما ظاهر و طراحیش رو خیلی دوست دارم سمند مثله یه توپ سنگیه و پارس مثل تخته سنگه . تعریف های زیادی راجع به موتور EF7 شنیدم که همه راضی از وضعیت قدرت موتور هستن. توی چپ شدن که خدا برای هیچ کسی نیاره اون روزو . توی فیلم هایی که تو فضای مجازی هست دقت کنید سمند توی چپ شدن مثل توپ به دور خودش میچرخه اما پارس و 405 میتابه و میکوبه خودش رو به زمین مثل تخته سنگ. ممنون که وقت گذاشتید.
صابر : مقایسه سمندو۴۰۵
6 2
سلام من راننده شوتیم هم باسمند رانندگی کردم هم۴۰۵ قدرت کنترل سمندسرپیچ چندبرابر۴۰۵ هست وباچاهارتا شمع پلاتینیوم وصفه کلاج زانتیا ویه باک خوب ۴۰۵به خابش نمیاد
شهرامشاه : تسمه تایم محصولات موتور پژو
1 2
این تسمه تایم مسخره چیه اینهمه مهندس و دکترا و کارشناس گردن کلفت دایم نمیتونن یه جوری تسمه تایم پژو و سمند و پارس و 206 ووو را حذف کنند و یه جورایی با تغییرات مهندسی زنجیر تایم دار کنند تا خیال دارنده سمند و پژو ..... راحت بشه درود بر پیکان مخصوصا" جوانان دو کاربراتور وبر ، درود بر bmw با موتور S14 که زنجیر تایم دوبل داره و قدرتش نسبت به حجمش چندین برابر زانتیا و غیره است با وصفی که در سالهای 1980 تولید شده خاک بر سر فرانسه که با این کاراش میخواهد وابستگی به قطعات خودرو برایش درست شود از سوی کشورهای در حال توسعه و جهان سومی
مهدي : سمند
6 1
من يه سمند مدل ٩٣ دارم تا الان فقط دوبار لنت جلو عوض كردم و نسبت به قيمت ماشين خوبيه به هر حال پورشه كه سوار نميشيم
محمد : سمند LX TU5
1 2
من سمند LX با موتور TU5 که موتور 206 تیپ 5 شانزده سوپاپه هست دارم. ماشین فوق العاده ای هست. مصرف کم، قدرت خوب به نسبت حجم موتور که 1600 هست و صدای کم از مزایای این نوع سمنده. مسافرت های طولانی باهاش اصلا خسته کننده نیست و تو جاده کاملا ایمن و راحته. البته اینها مدل 88 هستش که برای صادرات به ترکیه ساخته شده بودن.
محمد : مقایسه
5 1
باسلام..نظرات همه رو خوندم خب هرکی ی سلیقه ای داره ب نظر من اگه خوب استفاده کنی سمند از همشون بهتره ولی فقط سمن ال ایکس سال سمند اس ای اپشناش پایینه سمند۷هم عالیه اما ی ایراد خییلی بزرگ داره موتورش جدیده وهرکی قادر ب تعمیرش نیست واس ی تعمیرکوچیک نصف موتور میاد پایین خودم مکانیک هستم پس فعلا سمند ال ایکس ولی اگه اموزشای لازم بیاد اونوقت سمن۷که اونم چندسال طول میکشه اگه ماشین میخری ۷۰درصد توجاده ای یعنی مسافرت وغیره شک نکن سمند ولی اگه برعکس۷۰درصد داخل شهری مثلا مسافرکشی شک نکن۴۰۵ من۱۲ساله مکانیکم ب حرفام شک نکنین ۲۰۶هم ماشین خوبه ایراد بزرگشم اینه که رو سرعت ۱۰۰ سر پیچ تندشک نکن چپ کردی ۴۰۵ تو جاده پرپیچ سریع واشرمیسوزونه سمند نه اما سمند داخل شهر به درد نمیخوره حالا خودتون ببینین ماشینتونو کجا میخوایین بیشتر استفاده کنین بعد انتخاب کنین ولی فعلا سمند۷نخرین با تشکر..
سید محمد کوچک : سمند
3 0
از سال 83 سمند ال ایکس داریم نقره ای رنگ خدایی خیلی خوب بوده و کم خرج بوده.مطلب شما هم عالی و فنی بود
hs : EF7 samand
4 2
سلام ‌. من الآن میخوام سمند EF7 بخرم ولی بین پایه گاز سوز و بنزینیش موندم میشه لطفا راهنماییم کنید !!
تحلیل خودرو : تجربه سیزده سال سمند
2 1
اواسط سال هشتاد و دو یک عدد سمند سفارشی سری اول خریدم یادش به خیر اون زمان هم جون بودم هم دنبال یه خودرو ای که ایمنی و ظاهرش کمی متفاوت باشه و از مکعب مستطیل های پژو و پراید خسته شده بودم همینطور دویست شیش هم کوچیک بود برام رفتم اینو خریدم اون زمان پنج رینگ اسپورت سی دی چنجر کف پوش یه تیکه چرم و چهار شیشه برقی و جعبه کمک های اولیه داشت که برای اوایل دهه هشتاد کلی آپشن محسوب میشدن خلاصه تا سال نود و پنج که داشتمش کلا یه بار واشر زد کل ایرانم باهاش گشتم فقط یه ترموستات هفتاد و پنج گذاشته بودم و تو این سالها واقعا خرج خاصی رو دستم نزاشت کلا زیاد اهل مسافرت رفتن هستم الانم فروختمش یه دنا خریدم که اونم خوبه
Mobina : سمند
5 2
در کل سمند از همه ماشین ها خیلی بهتره.حتی از ملشین هایی مثل سانتافه و ساینا‌ و دنا و... سمند واقعا از همه عالی تره.خودم شخصا عاشق سمند هستم.از اطلاعات و مفیدی ک دادید ممنونم
علی : سمند x7
4 0
من سمند x7 مدل 83 داشتم ماشین خوبی بود توی جاده معرکست ولی توی شهر حقیقتا رانندگی باهاش سخته چون یه مقدار دید راننده از اطراف پایینه
مهدی : مهدی
1 2
سمند اس ای خیلی ماشین عالیه اول که خریدیدی ترموستات۷۵ویک رادیات ۲لول بزارید۵سال باضمانت برانید
علیرضا : سمندlx
0 1
سلام من یه سمندتازه گرفتم مدلش 84امپرش همیشه ی خداوسطه مشکلی نداره وسط باشه
مدیریت : پاسخ
1 0
سلام باتوجه به پیشرانه xu7 پژو خیر مشکل و ایرادی نیست زیرا در صورت دمای پائین خودرو دچار خام سوزی و ... خواهد شد.
حمید : سلام
2 0
درود برشما واقعا عالی بود
حسين : خريد سمند كاركرده
1 0
با سلام.من حدود 22تومن دارم و ميخوام ي سمند بخرم.با اين مبلغ آيا سمند خوب گيرم مياد؟ پيشاپيش از راهنمايى هاتون متشکرم.
سینا کرم پور : راهنمایی حسین
1 0
سلام حسین جان می تونی یه سمند se سالم بگیری صفرش 27 میلیون است می تونی خوبش و بخری خوردو بی درده سریه فقط حتما از سلامت موتور اطمینان کسب کن
محمد : سمند ef7
0 1
چطور میشه در شب نور مانیتور کامپیوتر سمند را خاموش کرد؟آیا اصلا راهی داره؟
علی : برق ماشین در جواب ایوب
0 1
جناب ایوب محمدیان لطفا یکبا ماشین را به ایران خودرو در کرمانشاه ببر یک ساعته درستش میکنند چون ماشین خودم همین مشکل داشت که حل شد
وحید : سمند ال ایکس دو گانه
1 1
سلام من تازگی سمند ال ایکس دوگانه مدل 91 خریدم و نگران شدم وقتی دیدم نوشتید عدم تولید توسط کارخونه.... سوالم اینه چرا دیگه تولید نمیشه؟؟؟ مشکلی داره؟؟
فرهام : تنظیم ساعت
0 0
سلام دررایطه باتنظیم ساعت سمندef7میخواستم ببینم چجوری میشه تنظیمش کرد واقعاکلافم کرده
احمد : سمند ef7 fkcdkd
0 0
من یه ای اف 7 بنزینی در تاریخ 17/02/1397 از نمایندگی گرفتم واقعا رانندگی باهاش حس خوبیه میتونم بگم فوق العاده س تو خریدش شک نکنید من با پرشیا رفتم اصفهان واقعا با 4تا سرنشین کم میاره اما سمند واقعا قویه
هادی : سمند
1 1
سلام.من یه سمند صفر خریدم.در مورد پیستوناش سوال دارم که داخل پوسته موتور هست یا بوش داره.چون پارس داشتم قبلا وقتی جوش میاورد دیگه باید قید سر سیلندر شو میزدی.ایا سمند هم همین مشکلو داره.و کسی میدونه جنس پوسته سیلندرش چی هست
آبتین : توضیحات کلی درمورد نگهداری سمند lx
2 0
سلام، من چند روز پیش 97/03/20 یه سمند lx صفر خریدم، تو نگاه اول و تجربه رانندگی خب فعلا که به نظر خوبه ، تا بعد؛ من تجربه رانندگی با 405 و 206 و قبل این سمند هم پراید هیدرولیک که یکم بهش رسیده بودم، رو داشتم خوبی پراید و 206 کوچیکیو رانندگی راحت تر تو شهریشون بود اما سمند خوب کمی دید کمترو بدنه تپلتر که تا قلق رانندگی باهاش دستت بیاد باس یکم حواست بیشتر جم باشه جدای این حرفا از کسانی که سمند داشتن میخوام بدونم کلا چه چیزهایی رو باید بیشتر رعات کنم و چه سبک رانندگی باهاش داشته باشم برای عمر بیشتر، چون با این روند که داره پیش میره تا چند سال دیگه نمیشه ماشین عوض کرد و این باید زیر پام باشه، بخاطر سنگینی ماشین میگن زود خوشو میندازه، یه چیزهایی هم در مورد سوپاپ ترسوندن این چیزها شنیدم، نمیدونم دقیقا چه چیزهایی رو باید رعایت کنم، اگر کسی یه توضیح کلی بده ممنون میشم
علی رضایی : سمند
1 0
سلام من سه سال سمند ال ایکس دارم مسافرت طولانی باهاش رفتم عالی بود راضیم
عزیزی : روشن شدن چراغ چک
0 0
سلام من ۳ماه پیش تصادف کردم کیسه هوا ماشین استفاده شده چراغ ایبک روشن باعث میشه همش چراغ چک هم روشن بشه دیاگ چند بار زدم درست نشد چیکار باید بکنم
عنایتی : سمند ef7 دوکانه
1 1
سلام خدمت دوستان. من سال 95 سمند ef7 دوکانه صفر خریدم الان دو ساله شده حدود 47000 تا راه رفتم واقعا ازش راضی ام .کم مصرف و پر قدرت . هر وقت بخوام از گازش استفاده میکنم خیلی خوبه فقط صندوقش کوچیه. ولی از همه لحاظ نسبت به ماشین هم تراز خودش بنظرم من انتخاب خوبیه
یحیی : سوال
2 0
سلام ببخشد دوستان من سمند معمولی مدل۸۶خریدم فقط فرمانش سفته وا مانور باهاش سخته این درست میشه
بهنام : واشر سر سلندر مسی
0 0
سلام واشار سر سلندر مسی سمند در دیر سوختن واشار یا دیر واشار زدن ماشین تاثیر داره؟ یعنی تمام مسی
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام جنس واشر در طول عمر آن تاثیر گذار است و باعث دیرتر از دست دادن خواص آن می گردد.
علیرضا : سمندef7ماشبن خوب
4 0
باسلام خدمت سمند سواران وپژو و پراید و ....سوران عزیز خدمت عزیزان بگم که بنده از پیکان .پراید .۴۰۵به سمند رسیدم و اگه قدرت مالی واشتم قطعا لامبورگینی هم رو میخریدم .پس عزیزان به جای اینکه دل همدیگرو خالی کنیم بگیم این خوبه اون بده فلان از این حرفا .شکر خدا کنیم که همین رو هم داریم .خداوند بزرگ انسانها رو متفاوت وبا صلیغه های متفاوت آفریده پس نمیشه گفت که کی حرف درست تر رو میزنه.بزرگواران ما در ایران عزیز داریم زندگی میکنیم و صنعت ماشین ما سایپا و ایران خودرو هست که مثلا ساخت وطنی هست .ماها که بنز و b.m.wکه نمیخریم که داریم چماق ماشینامون رو تو سر هم میزنیم .فقط اون چیزای که داریم رو قدر بدونیم . در آخر ۴۰۵ خوبه با اشکالاتی که داره .سمند ef7 خوبه با ضعفاش .پراید هم خوبه هر کسی به اندازه توانش ممنون از همه عزیزان
حسین : سلام
0 0
سلام ماشینم آب کم می‌کنه از اورینگ های زیر بوش عوض هم کردم دوباره کم می‌کنه از همونجا علت چیه
مدیریت : کم کردن آب
0 0
سلام به دلیل عدم آب بندی مناسب و استفاده از چسب مناسب
حسین : پارس
0 0
سلام ماشینم از اورینگ های زیر بوش نشتی میده. عوض کردم دوباره هم نشتی میده به نظرتون بوش بزارم درست میشه یا بفروشم
علیرضا شیراز : سمند ای اف سون
3 0
باسلام خدمت همه عزیزان خدمت شما عرض کنم که بنده سمند ای اف ۷دارم و بین ۴۰۵تیوفایو و این ماشین واقعا دو دل بودم و واقعا نمیتونستم تصمیم بگیرم .در کل سمند رو انتخاب کردیم .خب تجربه من از یه سفر بلند مدت مشهد اینه که ماشین خوب و قدرتمندی هست کم نمیاره و با وجود سنگینی ماشین و نفرات کامل ما هر ۱۰۰کیلومتر ۷لیتر سوزونده بود که انصافا با این وزن و نفرات عالی بود .من ماشین رو باسکول کردم که ۱۳۰۰وزنش هست بدون سوخت پس اگه این موتور رو بزارن روی یه اتاق سبکتر مثل ۴۰۵ ببین چی میشی .عزیزان پس واقعا این موتور تیو فایو خیلی هم جالب نیست .تازه من شنیدم روی همین ۴۰۵ هم میگن براش سنگینه .در کل نمیگم سمند خیلی خوبی ما صنعت ماشینمون واقعا افتضاح هس.چاکر همه پژو سوارا .سمند سوارا .پراید سوار ....که هممون آدمای متحملی هستیم
ال : ا
1 0
سلام کد پخش سمند ال ایکس؟؟؟؟ ۱۱۱۱،۱۲۳۴،۰۰۰۰بالا نمیاره
رضا طلایی : سلام فشار روغن پایین است یعنی چه
1 0
نظر شما چیست ؟
مدیریت : پائین بودن فشار روغن
1 0
سلام کار روغن روانکاری بین پیستون ها و ادواد موتور می باشد وقتی فشار روغن پائین باشد این امر به درستی و در میان تمامی سوپاپ ها انجام نمی گیرد.
حسین عمادی : سمند
1 0
سمند ال ایکس96دارم ازش راضی هستم ولی در سربالایی شتاب خوبی نداره کم میاره آمپر هم از خط وسط تا خط بعدی میره
Shahzad : انتقاد
4 0
من‌۸۷ ال ایکس دارم روغن و فیلترو عوض کردم بازم سخنگوش هی میگه روغن موتور تعویض گردد فیلتر تعویض گردد دوستان کسی دلیلشو میدونه ممنون واقعا کلافه ام کرده هرجاهم میبرم درست نمیشه ممنون میشم کسی کمکم کنه ۰۹۳۹۲۳۰۳۸۳۷توواتساپ یا تلگرام میتونین کمکم کنین ممنون میشم🙏
اسماعيل : سمند
1 0
سلام به همگي ،من سال 97 سمند خريدم .و واقعاازش راضيم ينظر من از خانواده پژو بهتره و هيچ مشكلي ندارم باهاش اگه با پژو پارس هم مقايسه كنيم باز من سمند رو بهتر ميدونم.
مصطفی : سمند lxموتور x7 با موتور xu7
1 1
فرقش درچیه جواب لطفاً باتشکر از کارشناس محترم
Meisam : Iran khodro
0 0
سلام.علایم ونوشته های موجود بر روی صفحه کلید سیستم هشدار دهنده خودروی من نمایش داده نمی شود وقطع شده .مشکل چیست .ممنون میشم راهنماییم کنید
مدیریت : روشن نشدن کیلومتر شمار
0 0
سلام به دلیل ایراد برقی در سیستم خودرو می باشد ممکن است فیوز مربوطه سوخته باشد توسط برق کار خودرو بررسی گردد.
امین : وضعیت واشر زدن موتور سمند. ال ایکس
1 0
لطقا راهنمایی کنین وضعیت واشر زدن در سمند ال ایکس چطوره؟؟
شاهین : تعصب بی مورد
0 0
دارندگان خودرو Ef7 خیلی جالب هستند .. کلی خندیدم .. میدونید چرا ؟؟ چون یک عده صادقانه اومدن و در کامنت ها از معایب این موتور گفتند تا بقیه تو این دردسرها نیوفتن . ولی یک عده دیگه میان در کامنت شروع میکنن به تعریف و تمجید کردن از EF7 و بعد یکدفعه معایب ماشینش که براش پیش اومده رو میگه و درخواست کمک و راهنمایی میکنه .. خخخخ خب داداش نه به اون تعریفی که کردی و نه به اون چاهی که افتادی ... کدومش رو باور کنم ؟؟ قسم شما رو باور کنم یا دم خروس رو ؟؟؟ خخخخ از دست این مردم تعصبی ایران
عنوان :
نام شما :
ایمیل :

مقالات مشابه

  هر آنچه راجب پژو ٢٠٦ بايد بدانيد پژو 206 رکورد دار فروش خودرو های هاچ بک ایران را در دست دارد، طراحی و تولید این خودرو با آخرین دستاوردهای مهندسی و استانداردهای روز دنیا مطابقت دارد. شتاب بالا، قابلیتهای دینامیکی خوب، سازگاری با محیط زیست و مصرف سوخت پایین از ویژگیهای این خودرو به شمار ...
  هرآنچه راجب پژو پارس بايد بدانيد خودرویی با همان شخصیت پژو ۴۰۵ که به عنوان یک گام کوچک در خودروسازی داخلی بشمار میرود. ظاهری جذاب و زیبا با چهره نسبتا خشن که بیشتر مورد علاقه مصرف کنندگان قرار گرفت.این خودرو در روزهای اول با عنوان داخلی X9 تولید و سپس با نام پژو پرشیا به باز ...
  همه چيز درباره موتور EF7 يا موتور ملي موتور ملي پروژه اي مشترک بين مرکز تحقيقات موتور ايران خودرو (I.P.C.O) و مرکز تحقيقات موتور آلمان (F.E.V) مي باشد. اين موتور از پايه بر اساس سوخت گاز طبيعي طراحي شده و در عين حال قابليت کارکرد با بنزين را نيز دارا بوده و در ميان موتورهاي گازس ...
  تفاوت سمند SE ، سمند LX ، سمند EF7 در یک نگاه سمند که یکی از پروژه های خودرو ملی از دید ایران خودرو یی هاست خودرو یی که قرار بود در رنج 10 تا 20 میلیون عرضه بشه!!!  این خودرو ابتدا در مدل سمند معمولی که همون سمند اس ای است تولید و روانه بازار  خودرو شد و بعد ها مدل ...
  تفاوت سمند اس ای و سمند ال ایکس سمند اس ای (سمند SE) که در سال های قبل تحت عنوان سمند معمولی در نزد مردم شناخته می شد که دارای موتور 1.8 لیتری موتوری از نوع XU7JPL3  است با حداکثر قدرت 100 اسب بخار و 8 سوپاپ و ترمز جلو دیسکی و عقب کاسه ای که موتور XU7 در ...
  ویدئو سمند سورن ELX عرضه سورن ELX نشانگر تعهد شرکت ایران خودرو به مقوله ی ایمنی محصولات و احترام به مشتری برای برخورداری از محصولی مدرن و ایمن می باشد. برخورداری از طراحی جدید و زیبا در داشبورد و رودری ها به همراه مجهز شدن این خودرو به سیستم عیب یابی هوشمند( مولتی پلکس ) باعث گردیده تا سو ...
  سمند با موتور توربو  بدون شک عرضه سمند در صنعت خودروسازی کشورمان گامی بلند و مهم به شمار می رود، خودرویی که با وجود تمامی مشکلات موجود در كشور، از زمان عرضه تا به امروز توانسته بازار خوبی نصیب خود كند. ایران‌خودرو پس از عرضه اولیه سمند و طی سال‌های گذشته سعی بر آن داشته تا ...
  مقایسه تندر 90 وسمند LX  فاکتورهای انتخاب این خودروها برای خریدار ایرانی تقریباً مشابه می باشد که عبارتند از یک خودرو خانوادگی، جادار و صندوقدار، با هزینه های معقول نگهداری و امکانات قابل قبول و شبکه خدمت پس از فروش و گارانتی گسترده. تندر بهتره یا سمند؟ نما ...
  بررسي مشخصات فني سمند اي أف سون(موتور ملي؟؟) کمپانی : شرکت ایران خودرو برای ارتقاء سطح کیفی سمند با بکار گیری موتور جدید EF7 مدل جدیدی از سمند را به زودی به بازار روانه كرد تحت نام سمند اي أف سون يا سمند موتور ملي؟؟ طراحی بدنه : در راستای تولید خودرو ملی  ، شرکت ایران خودرو با خری ...
  تفاوت سمند سورن ELX جدید با سورن قدیمی + جدول فروش خودرو، با توجه به عرضه خودرو جدید سمند سورن ای ال ایکس با کلاس 57511 و فروش و تحویل به روز این خودرو در رنگ بندی متنوع در شرکت خرم گستر ساعی و سایت فروش خودرو لذا بر آن شدیم تا به بررسی تفاوت های میان دو خودرو سمند سورن ELX کلاس 57507 و س ...
  تفاوت سمند LX با سمند LX EF7 پایه گازسوز سمند LX ایران خودرو با به وجود آوردن یک سری تغییر و تحول در چهره خودروی سمند در مابین سال های 83 و 84 به بازار فروش خودرو معرفی شد. تغییراتی که ایران خودرویی ها در خودروی سمند LX به وجود آورده بود شامل : تحولاتی ج ...