ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

تسمه تایم چیست؟و بهترین زمان تعویض تسمه تایم

10 / 10
از 1 کاربر
 

 

خودرو

تسمه تایم خودرو چیست؟؟

بهترین زمان تعویض تسمه تایم خودرو

تسمه تایم، تسمه تایمینگ و یا زنجیر موتور که شاید بارها شنیدیم قسمتی از موتور احتراق داخلي خودرو است که زمانبندی سوپاپهای موتور را کنترل می کند. در بعضی از  موتورها برای این کار بجای تسمه از چرخ دنده استفاده می‌شود. در موتور احتراق داخلی، تسمه تایم ميلنگ را به ميل بادامكها متصل می کند، تا به نوبت بسته شدن و باز شدن دریچه سوپاپ‌ها را کنترل کند. یک موتور چهار زمانه مستلزم این است که سوپاپ‌ها یکبار در هر دو دور میل لنگ باز و بسته شوند که تسمه تایم این کار را انجام می دهد. این تسمه دارای دندانه هایی است تا بوسیله آن، میل بادامک را همزمان با میل لنگ بچرخاند. در بعضی از طراحی‌های موتور، تسمه تایم همچنین می‌تواند برای به حرکت دراوردن دیگر اجزاء موتور از قبیل پمپ اب يا همان واتر پمپ و پمپ روغن يا اوئل پمپ نیز استفاده شود تسمه تايم می باید در زمان معین خود درج شده در دفترچه راهنماي خودرو( بهترين حالت 60000کیلومتر )تعویض گردد.

دلایل از تایم خارج شدن موتور :

 1. پارگی تسمه تایمینگ به دلیل استهلاک بالا و تنش های زیاد وارده به آن
 2. جدا شدن دندانه های تسمه
 3. شل بودن زیاد تسمه تایمینگ که بیشتر به دلیل خرابی تسمه سفت کن اتفاق می افتد. جهت تست شل ویا سفت بودن تسمه با فشار انگشت دست تسمه باید بین 2 الی 3 میلیمتر انعطاف داشته باشد. 

عواملی که باعث پارگی تسمه و یا کنده شدن دندانه های ان میگردد :

 1. استفاده زیاد از دورهای بالای موتور بخصوص در دورهای بیش از 4000دور در دقیقه که باعث استهلاک سریع قطعات می گردد.
 2. عدم استفاده از دنده مناسب بخصوص در سربالائی ها و یا عبور از روی سرعت گیرها ;که باعث فشار خیلی زیاد روی موتور و به عبارتی روی این تسمه میگردد.که در سربالائی حتما از دنده سنگین باید استفاده گردد.
 3. خرابی تسمه سفت کن که در صورت گیرپاژ کردن ان باعث کشیدگی و پارگی تسمه تایم خواهد شد.
 4. زیاد سفت کردن تسمه که در ابتدا باعث خرابی تسمه سفت کن و در نهایت خرابی تسمه خواهد شد.
 5. تسمه های نامرغوب در بازار به وفور یافت می شود که توان تحمل بارهای زیاد را ندارند و به سرعت مستهلک میگردند. لازم است جهت خرید یک تسمه مناسب با یک تعمیر کار مجرب مشورت نمایید.
 6. در صورت خرید تسمه تایم با یک بازدید چشمی از عدم شکستگی در سطح تسمه مطمئن گردید و از تا زدن ویا از قراردان در جای نامناسب (مثل قرار دادن درجعبه ابزار و یا گذاشتن وسایل روی ان)خودداری نمائید.وظاهر کلیه دندانه های تسمه بازدید گردد و در صورت رویت سیم هائی نازک شبیه نایلون از ان استفاده نگردد.
 7. رانندگی بدون تنش بر موتور شرط اصلی جهت جلوگیری از استهلاک کلیه قطعات خواهد شد.

از آنجا که این قطعه بسیار حائض اهمیت است در خودرو لذا در هنگام خرید این قطعه  کمال دقت را به عمل آورید و از مراکز مجاز تهیه فرمائید.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم :

تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف متفاوت است و وابستگی زیادی به نوع رانندگی دارد و بهترین حالت بازدید دوره ای و چک کردن در کیلومتر های مختلف است، در بعضی از خودروهای امروزی مانند هیوندای که چهارسیلندر است بعد از شش سال یا 96 هزار کیلومتر و یا بعد از دو سال یا 24 هزار کیلومتر صورت می‌گیرد. فولکس واگن این کار را بعد از 64 هزار کیلومتر توصيه مي‌كند اما در بعضی از خودروهای فورد بعد از طی مسافت 160 هزار کیلومتر اين كار صورت می‌گیرد. هزینه تعویض تسمه دينام در کشورهای مختلف فرق می‌کند که از 75 تا بیش از 150 دلار متغیر است. گاهی اوقات ممکن است با شنیدن سیگنال‌های هشدار متوجه شویدکه زمان تعویض تسمه فرارسیده است؛ هنگامی که موتور را روشن کرده و یا شتاب می‌گیرید، صداهای قیژقیژ از تسمه دينام می‌شنوید.

زمان تعویض در خودروهای مختلف متفاوت است و ما برحسب تجربه کار کیلومتر تعویض تسمه تایم چند خودروی مختلف بازار کشور را در جدول زیر برای شما می‌آوریم البته این کیلومترها ممکن است متفاوت با کاتالوگ خودرو باشد اما با شرایط آب و هوایی و ترافیکی شهر تهران این کیلومترها کیلومتر مناسبی برای تعویض تسمه تایم است:

نوع خودرو کیلومتر کارکرد
میتسوبیشی پاجرو 1992_2008 100000
میتسوبیشی گالانت 1992_1993 85000
میتسوبیشی لنسر 1990_1993 90000
هیوندای آوانته 100000
هیوندای ورنا 65000
کیا ریو 65000
مزدا 323 70000
تویوتا کرولا 2005_2012 90000
فولکس‌واگن کدی 85000
فولکس‌واگن گل 85000
پژو 206 TU3 1.4 لیتری 70000
پژو 405 60000
پراید 100000
رنو مگان 2000 60000
رنو لوگان (تندر) 40000
سیتروئن زانتیا 65000

علائم و نشانه های فرارسیدن زمان تعویض تسمه تایم :

 

 • دور موتور بد عمل می کند

اگر شما متوجه شدید وقتی دارید رانندگی می کنید در حالیکه دور موتور به 2 تا 4 هزار دور رسیده، موتورتان تنظیم نیست و درست کار نمی کند، باید تسمه تایم را چک کنید. اگر شُل شده باشد، شروع به لغزش می کند و همین باعث می شود در حین شتاب گرفتن، دور موتور بالاتر برود. همچنین این می تواند نشانه از بین رفتن دندانه ها نیز باشد.

 • از بین رفتن دندانه ها

تسمه تایم های کارکرده تر در مدت زمان استفاده شان دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها می شوند. در حالی که معمولا پیشنهاد می شود تسمه تایم هر 60 هزار مایل عوض شود، برخی وسائل نقلیه فرق می کنند و این عدد می تواند تا 110 هزار مایل هم باشد. همیشه به دفترچه راهنمای ماشین خود برای پی بردن به این عدد مراجعه کنید.

 • مشکلات استارت و حرکت 

تسمه تایم یکی از قطعات کاملا دقیق طراحی شده ماشین شماست. بنابراین همیشه باید در حال تنظیم باشد تا بتواند به ازای هر یک بار  چرخیدن میل بادامک، دقیقا دو بار میل لنگ را بچرخاند. دریچه ها یا سوپاپ های ورود و خروج گاز با چرخش میل بادامک، باز و بسته می شوند. این دریچه ها دقیقا متناسب با لحظه حرکت پیستون ها باز و بسته می شوند. بنابراین اگر زمانبندی این چرخه به هم بخورد، بقیه کارها نیز از تنظیم خارج می شوند. این امر می تواند منجر به مشکلاتی در استارت نیز بشود چون زمانبندی غیردقیق تک تک قطعات می تواند باعث شود ماشین درست استارت نخورد.

 

 • مشکلات اگزوز

اگر اگزوز شما نسبت به همیشه، دود بیش از حدی تولید می کند، می تواند مربوط به مشکل تسمه تایم باشد. چون موتور باید تلاش بیشتری بکند تا قطعات خود را به حرکت وادارد و فشار بیشتری به آن وارد می شود. همین باعث می شود دود بیشتری از اگزوز خارج شود.

 • پیشگیری بهتر از درمان است

فروش خودرو، قطعا بررسی منظم تسمه تایم برای اطمینان از سالم بودنش لازم است و باید مطمئن شد که بدون نیاز به تعویض، قادر به ادامه کار است. تعویض تسمه تایم بهتر از تعمیر آن است. شاید ایده خوبی نباشد که بخواهید تسمه تایم را به جای تعویض، تعمیر کنید، مگر اینکه فقط قرار باشد شما را تا خانه تان برساند. اگر عملا تسمه تایم شما پاره شود، صدمات جانبی که موتور شما خواهد دید بستگی به نوع موتور دارد. موتورهای حفاظت شده احتمالا بهتر می توانند تحت چنین شرایطی دوام بیاورند، چون در صورت پاره شدن تسمه تایم، به حالت خلاص در می آیند. در این صورت موتور شما به اندازه موتورهایی که اجزای شان باز و بدون محافظ است، کمتر آسیب می بیند. در صورتی که تسمه تایم موتورهای بدون حفاظ قطعات پاره شود، پیستون ها به سمت سوپاپ ها منحرف شده و احتمالا موتور آسیب می بیند.

 
معرفی به دوستان :
سینا : تشکر
13 2
ساده و جامع سایت خوبی داریت اطلاعات خوبی قرار دادین تشکر
علیرضا شهری : تسمه تایم 206
2 0
سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون من دو روز پیش تو حرکت تسمه تایم پاره کردم با یدک کش بردم تعمیرگاه گفته 1 تا 1/5 خرجش هست ( 206 اتومات ) . شاید باورتون نشه ولی همون موقع داشتم میرفتم تسمه تایم تعویض کنم . از این بدشانسی حالم به هم میخوره . الان ماشین تعمیرگاه هست .دارم این ور اون ور پول جور میکنم برم بیارمش . حالا با این اطلاعاتی که گذاشتین دیگه زود به زود تعویض میکنم هر چند که این دفعه هم 50000 تا بیشتر کار نکرده بود شاید جنس خوبی نداشته.مرسی
گیلانی : تسمه تایم پژو 405
16 3
سلام به همه دوستان کسی می تونه راهنمایی کنه که بهترین تسمه تایمینگ برای پژو405 از چه نوعی باید تهیه بشه؟
محبی : طول عمر تسمه تایم
3 2
و تشکر بابت اموزش مفید و کاربردی تون کارکرد و عمر تسمه تایم رو چطور باید تشخیص داد ؟ ماشین 206 هست با موتور tu5 برای مشکل کوئل و شمع مراجعه کردم که تعمیرکار گفت چند وقت دیگه باید تسمه تایم تعویض بشه. راهی برای تشخیص توسط شخص هست یا نیاز به مهارت و ابزار داره ؟
مدیریت : پاسخ
4 1
سلام، کارکرد تسمه تایم با توجه به کیلومتر خودرو قابل تشخیص است و همانطور که در متن مقاله نیز آمده است به نوع رانندگی و شرایط آب و هوایی وابستگی دارد و نشانه هایی همانند ترک برداشتن شیارها، و یا کنده شدن شیادها و یا نخ نخ شدن تسمه مهمترین نشانه ها هستند اما با توجه به هزینه بالا و خسارت شدید در صورت پارگی بهتراست پیشگیری گردد.
فرهاد شهرستانی : بهترین تسمه تایم برای پژو 405
1 0
سلام جواب دوستمون آقای گیلانی تسمه 114 دنده Hutchinson یا Goodyear فقط دقت کنید اصلی باشه حتما با مکانیک هماهنگ باشین جنس چینی پره تو بازار
کمالوند : تسمه تایم
0 0
سلام از مقاله خوب و مفیدتون سپاسگذارم، تسمه تایم خیلی در خودروهای امروزی حیاتیه حتما دوستان چک کنن که متضرر هزینه های بالا نشین
علی : بهترین تسمه تایم ال 90
6 1
با سلام اگر ممکنه بهترین نوع و مارک تسمه تایم ال 90 رو هم معرفی کنید. با سپاس
وحید : بهترین تسمه تایم پژو ۴۰۵
0 0
سلام دوستان من به پیشنهاد یک تعمیر کار ماهر برای پژو ۴۰۵ تسمه فابریک پژو ساخت فرانسه گرفتم که چهار سال گارانتی بدون شرط داره که واقعا عالیه در صورت پاره شدن و اسیب به موتور تمام خسارت به عهده ی شرکت سازنده است. فقط وقت کنید نوع اصلی داخل جعبه و با ضمانت و هولوگرام باشد .مدل تقلبی داخل پلاستیک نایلونی است .قیمت تسمه اصلی بین ۷۵تا۸۵تومن است
علیرضا قلیزاده : تسمه تایم روا
0 3
با سلام وخسته نباشید لطفا بفرمایید روا سال مدل1389 تسمه تایم دارد چون تا حالا نظرها مختلف بوده متشکرم
هاساواری : محمد
1 0
من ۹۲۰۰۰ تا رفتم بعد عوض کردم ولی عوض که کرد سالم سالم بود یه خط نداشت فکر کنم ۴۰۰۰۰ تا دیگه می رفت ef7 بود
حسین نوبخت : طول زمان در تسمه تایم
0 2
سلام . آیا غیراز کیلومتر طی شده ، طول زمان هم در تعویض تسمه تایم موثر است؟ من مگان دارم مدل 89 . ولی 30000 تا بیشتر نرفته خیلی هم باهاش مدارا میکنم . آیا تسمه تایم باید عوض بشه؟
مدیریت : پاسخ
0 0
سلام شرایط نگهداری بسیار مهم می باشد یکی از پارامترهای مهم تغییر و افت کیفیت جنس تسمه در مقابل تغییرات آب و هوایی مثل گرما و سرما،... بنابر این بهترین کار بررسی تسمه می باشد
معصومه : بهترین تسمه تایم مزدا وانت ۲۰۰۰ چیه؟
0 0
بهترین تسمه تایم مزدا وانت ۲۰۰۰ چیه؟
مدیریت : تسمه تایم
0 0
سلام، تسمه تایم برند کونتینتال برند معتبر و خوبی می باشد
معصومه : .
0 0
اینم میخاستم بدونم، مزدا وانت ۲۰۰۰ چندهزار کیلومتر تسمه تایم را تعیض کند؟
مدیریت : زمان تعویض تسمه تایم
0 0
سلام، تسمه تایم را به طور معمول در 60 تا 80 هزارتا بسته به نوع و محل مصرف تغییر یم کند و در دفترچه خودرو زمان دقیق مشخص شده است.
عنوان :
نام شما :
ایمیل :

مقالات مشابه

  تسمه تایمینگ چیست؟ تعویض آنرا جدی بگیرید! در همه خودروهاي رايج، تسمه ای وجود دارد که  قطعاتی از جمله دینام، واترپمپ، کمپرسور كولر و  احتماال فرمان هيدروليك از آن استفاده میکنند.  چون معمولا این تسمه از بیرون نصب میشود  بنابراین میتوانید آن را از قسمت جلوی موتور  ب ...
  دلایل اصلی لرزش خودرو چیست؟ خودرو و بحث تعمییرات و شناخت مشکلات خودرو در بحث فنی برای خودرو داران امری لازم و واجب است برخی از این مشکلات و ایرادات به راحتی و با دقت به مسائل پیش آمده سهل و آسان است در زیر به بررسی علل و عوامل اصلی در لرزش خودروها اشاره می کنیم و شما نیز در صورت داشتن مشک ...
مقایسه دنا با دنا ELX جدید + فیلم دنا محصول جدید ایران خودرویی ها، خودرویی که بعد از سمند به عنوان خودرو ملی روانه بازار خودروهای داخلی شد شاید دنا را نتوانست همانند سمند در فروش خودرو موفق دانست که از دلایل آن می توان به زمان عرضه و تولید آن اشاره نمود. سمند در زمانی به بازار داخلی آمد که خبری ...
نحوه صحیح چک کردن روغن موتور  فروش خودرو ، لازم است روغن موتور خودرو در هر ۱۰۰۰ کیلومتر بررسی شود. به ویژه قبل از هر سفر طولانی این کار باید حتما جزو برنامه سفر قرار گیرد. در تصویر روبرو Danger به این معناست: شما نیاز دارید سطح روغن موتور خود را بالا ببرید. کلمه correct به این معناست: سطح رو ...