ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

همه چیز درباره واشر سرسیلندر از سوختن تا زمان تعویض آن

10 / 10
از 1 کاربر
 

خودرو

همه چیز درباره واشر سرسیلندر از سوختن تا زمان تعویض آن

بارها کلمه سوختن واشر سرسیلندر یا آب و روغن قاطی کردن خودرو را شندیه ایم، امروز در فروش خودرو سعی در آشنا کردن شما با این واژه ها و دلایل آن خواهیم داشت.واشر سرسیلندر وظیفه یکپارچه کردن فضای بین سیلندر و سرسیلندر را دارا می باشد (در اصطلاح فضای بین سیلندر و سرسیلندر را آب بندی کرده ) تا از فرار گاز از محفظه احتراق، نشت آب از کانال های آب و نشت روغن از کانال های روغن جلوگیری کند. گفتنی است آب بندی واشر سرسیلندر امری حائز اهمیت است چراکه هر گونه نشتی گاز در عملکرد موتور تاثیر گذار بوده و می تواند موجب کاهش قدرت و راندمان موتور شود.

واشر سرسیلندر از جنس پنبه نسوز ، فولاد و مس می باشد تا بتواند فشار و حرارت زیاد ناشی از موتور را تحمل کند. سوختن واشر سرسیلندر به دفورمه شدن واشر گفته می شود که در حقیقت از فرم خارج شدن این قطعه موجب از بین رفتن آب بندی بین سیستم های مختلف موتور خواهد شد.

دلایل سوختن واشر سرسیلندر

 • آب رادیاتور کم باشد.
 • مجراهای عبور آب در موتور مسدود شود.
 • خنک نشدن آب رادیاتور به دلیل رسوب و یا نقص در عملکرد پروانه.
 • نقص فنی در ترموستات.
 • نقص فنی در واتر پمپ و عدم گردش جریان آب در موتور.
 • پیچ خوردگی شلنگ های ورودی و خروجی رادیاتور.
 • رانندگی طولانی در ترافیک و فشار بر موتور در فصل گرما.

نکته: شایان ذکر است سوختن واشر سرسیلندر در یک لحظه و یک دقیقه رخ نمی دهد بلکه اول آب رادیاتور داغ می شود و حرارت افزایش پیدا می کند و چند دقیقه بعد از رسیدن آمپر به خط قرمز صدمه دیدن واشر آغاز می شود. از این رو توصیه می شود در صورت مطلع شدن از بروز چنین وضعیتی در موتور خودرویتان از پیمودن ادامه مسیر خودداری نمایید و ماشین تان را توسط بکسل به تعمیرگاه منتقل کنید. چراکه در صورت بی توجهی و یا عدم آگاهی از مشکل پیش آمده ممکن است آسیب جدی تری خودرویتان را تهدید کند و هزینه های گزافی را متحمل شوید.

البته در صورتی که تا تعمیرگاه مسیر کوتاهی پیش رویتان باشد می توانید با خودرویتان مسیر را بپیمایید. فقط دقت داشته باشید که قبل از پیمودن ادامه مسیر ابتدا در مخزن روغن موتور را باز نمایید تا آبی که با روغن قاطی شده است در اثر حرارت بخار گردد پس از انجام این کار می توانید دوباره خودرویتان را روشن نمایید تا به تعمیرگاه نزدیک مراجعه نمایید.

هنگام جوش آوردن خودرو چه کنیم؟

جوش آوردن خودرو ، یکی از مشکلاتی است که شاید بسیاری از افراد آن را تجربه کرده باشند به خصوص در گرمای تابستان و ترافیک های شهری، اغلب افراد در این شرایط با ریختن آب روی موتور خودرویشان سعی دارند تا به خنک کردن موتور خودرو سرعت بخشند ولی باید گفت این اقدام کاملا اشتباه است زیرا خنک کردن سریع موتور خودرو موجب انقباض سریع آن می شود و به اصطلاح موتور گیرپاژ می کند. در حقیقت این اقدام موجب چسبیدن قطعات می شود و در نتیجه با حرکت پیستون ها در داخل سیلندر ، خراش هایی روی سیلندر و دیوار آن به وجود می آید و مشکل بعدی اینکه سرد و گرم کردن شدید پیستون می تواند موجب ایجاد ترک و شکاف نیز شود.

در زمان بروز چنین وضعیتی توصیه می کنیم حتما نکات زیر را رعایت نمایید: 

در اولین فرصت توقف کرده و ماشین را خاموش کنید.کاپوت رو بالا بزنین  و هر ۳۰ الی ۴۰ ثانیه موتور رو در حد سه چهار ثانیه روشن کنید و مجدد خاموش کنید. این حرکت را تا چند بار تکرار نمایید. در واقع با این حرکت از آسیب هایی نظیر چسبیدن رینگ و پیستون جلوگیری به عمل می آورید.

 البته گفتنی است تا این جای کار واشر سر سیلندر خودرویتان را باید تعویض کنید. چراکه در این دما ، سرسیلندر اولین قطعه ای هست که آسیب می بیند. همانطور که گفته شد واشر سرسیلندر عمل آب بندی بین سیلندر و سر سیلندر را انجام میدهد و از قاطی شدن آب و روغن جلوگیری به عمل می آورد. که در صورت سوختن واشر سرسیلندر ، آب و روغن قاطی میشود.

توجه داشته باشید اگر در این وضعیت خواستین به موتور خودرویتان آب اضافه کنید ، حتمن ماشین را روشن کنید تا حرکت و پمپاژ در واتر پمپ ، آب را به همه جای موتور برساند. که این امر می تواند از ایجاد فشار داخل رادیاتور نیز جلوگیری به عمل آورد.

در هنگام برداشتن درب رادیات احتیاط کنید ، سعی کنید 1 متر فاصله را حفظ نمایید. درب رادیات را کم کم باز کنید تا بخارهای اضافی خارج شوند و سپس آب را طی چند مرحله اضافه کنید ، با این روش موتور خودرویتان خنک می شود. با خنک شدن موتور و عادی شدن دمای آن ، ماشین را خاموش نمایید.

در صورتی که خودرویتان باز هم جوش آورد و متوجه بالا رفتن غیر عادی آمپر آب شدید ، تردید نکنید که ترموستات خودرویتان دچار نقص شده است. 

این علائم را نادیده نگیرید :

 • موتور خودرو صبح ها دیر روشن می شود و پس از روشن شدن، موتور لرزیده و دود سفید از آن خارج می شود. 
 • شیلنگهای متصل به رادیاتور باد کرده و متورم می شوند. 
 • مشاهده روغن داخل مخزن رادیاتور. 
 • کم کردن آب رادیاتور، در صورت سالم بودن سیستم خنک کننده و عدم نشتی آن. 
 •  شنیدن صدای شر شر آب از پشت داشبورد

موارد ذکر شده در بالا می تواند از نشانه های سوختن واشر سرسیلندر باشد پس در صورت مشاهده چنین مواردی حتمن به تعمیرگاه مراجعه نمایید تا از صرف هزینه های سنگین تر جلوگیری نمایید.بر این اساس در صورت مطلع شدن از بروز چنین وضعیتی در موتور خودرویتان از پیمودن ادامه مسیر خودداری نمایید و ماشین تان را توسط بکسل به تعمیرگاه منتقل کنید. چراکه در صورت بی توجهی و یا عدم آگاهی از مشکل پیش آمده ممکن است آسیب جدی تری خودرویتان را تهدید کند و هزینه های گزافی را متحمل شوید. 

 
معرفی به دوستان :
سیما محبی : تشکر
6 0
سلام روزتون بخیر ممنونم از وب سایت به روز و کاملتون برای دیدن قیمت خودرو اومئم که این مقاله برام جالب بود مطالعه کردم عالی بود تشکر
نیما : فنی
5 0
سلام نکاتی که گفتید خیلی آموزنده بود سپاسگزارم
الف : الف
0 0
سلام ماشین پارس۸۶جنت پشت موتور،سوراخ شد امپر قرمز نشد حد وسط بود بعد ک جنت عوض کردیم درب موتور روغن حالت سس مایونز به مقدار کم شد ایا واشر سوخته است؟
مدیریت : واشر سر سیلند
1 1
سلام بله در آستانه واشر سوختن می باشد.
علی حسینی : نکات مهم بعدتعویض واشرسرسیلندر
0 1
ایابعدتعویض واشر موتور نیازبه اب بندی دارد؟
مدیریت : واشرسرسیلندر
0 0
سلام خیر اما نیاز به دقت در نگهدای و رسیدگی به خودرو را دارد.
داود : واشر سرسیلندر
15 3
سلام بعد از تعویض واشر سر سیلندر دوباره در موتور حالت سفید رنگ میشه ممکنه وجود آب در زمان تعویض واشر در روغن باشه روغن وهنوز تعویض نکردم در ضمن به اندازه یک لیوان آب کم میکنه
محسن : سوال
10 6
سلام منم واشر عوض کردم بعداز تعویض واشر دیدم درب موتور شیری شده درصورتی که قبل از تعویض اینجوری نبود مشکل چیه ابهم حدود 1لیتر کم کرده البته قبل از تعویض واشر هم اب کم میکرد
ایلیا : تعویص فیلتر روغن
1 3
سلام. دو روز قبل از سوختن واشر سر سیلندر ماشینم. روغن و فیلتر روغن رو عوض کردم. بعد از تعمیر سر سیلندر، روغن رو عوض کردم ولی تعویض روغنی گفت نیاز به تعویض فیلتر روغن نیست. چون تازه فیلتر روغن رو عوض کردی.اما نگرانم که فیلتر روغن رو عوض نکردم. چه کنم؟
مدیریت : واشر سرسیلندر
0 0
سلام در صورت تمیز بودن روغن نیازی به تعویض نیست.
امیر کنجورپور : ترسیدن واشر سر سیلندر
0 0
باعرضسلام و خسته نباشی خدمت مدیریت سایت اگر میشه سوال منو جوا بدید من تو مسافرتم ممنون میشم من سمند مدل۸۸ دارم هنوز موتورشو بار نکردم گیج روغنم طلایی طلاییه صبحا ماشینم بد رو شن نمیشه داخل اگزوزشم آب نداره امروز درب رادیا تورو که باز کردن به اندازه دو بند انگشت روغن روی ضد یخم بود علتش چه میتونه باشه؟
مدیریت : واشر زدن موتور
0 3
سلام به دلیل واشر سوزوندن موتور خودرو می باشد.
امید : واشر سر سیلندر
1 0
سلام من دو هفته هست ک واشر عوض کردم ولی هنوز داخل درب رادیاتور روغن مشاهده میشه و داخل درب روعن هم مایع نسکافه ای رنگ دیده میشه.البته هنوز روغن و آب رو عوض نکردم.لطفا راهنمایی کنید ممنونم ازشما
مدیریت : واشر زدن موتور
2 0
سلام به دلیل موندن روغن و آب در سیکل خنک کنندگی خودرو طبعی می باشد و جای نگرانی نیست.
محمد : واشر
1 0
عرض ادب و احترام من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم که طی دو هفته از جاهای مختلف ازقبیل در مرحله اول محل اتصال شیلنگ‌بین رادیاتور و مخزن آب،در مرحله دومدرب مخزن آب و در مرحله سوم ترکیدن رادیاتور و باد کردن جنت، هیچ اثری از آب روی درب موتور و یا روغن روی درب مخزن آب دیده نمیشه با تعویض ترموستات و رادیاتور و وسایلی که عرض کردم ، الان از کجا میتونم بفهمم که مشکلی برای واشر پیش اومده یا نه
سجاد : واشرسرسیلندر
1 1
سلام جنس واشر سر سیلندر خودرو کوییک چیست ؟
حسین : واشر سر سیلندر
0 0
سلام پنج شنبه دو هفته پیش واشر سرسیلندر ماشینمو عوض کردم با توجه به اینکه بوشها نشست کرده بودن ولی من نتوستم کامل خرجش کنم فقط واشرو عوض کردم تا سرفرصت موتورشو کامل تعمیر کنم حالا بعد دوهفته ماشین صبحا بد روشن میشه و یه مایع نسکافه ای رنگ توی درب روغنش میبینم مشکل میتونه دوباره واشر باشه
ناصر : دود بعد تعویض واشر سر سیلندر
1 1
سلام من واشر سر سیلندر عوض کردم اما بازم دود سفید کم‌رنگ خارج میشه .مکانیک میگه دو یا سه روز دیگه حل میشه نظر شما چیه
مدیریت : دود بعد تعویض واشر سر سیلندر
1 0
سلام بله به دلیل وجود روغن در سیکل آب رسانی می باشد برطرف می گردد.
رامین : واشرسرسیلندر
0 1
سلام وقتتون بخیر من خودروپرایددارم.یک ماهه پیش واشرسوزونده بودمکانیک گفت سرسیلندر میخواد من بی توجهی کردم سرسیلندرنخریدم حال الانم ده روزه که باز واشر سوزونده،اب وروغن هم قاطی کرده به رنگ شیری شده،مکانیک گفته که فقط نذار اب رادیاتور کم بشه تاآمپرت بالانره هیچ مشگلی پیش نمیاد.آیا حرفای مکانیک درسته یانه؟من میترسم موتوره خودروآسیب ببینه
حسین گرجی : واشر زدن
0 0
استاد بزرگوارمدتی بود و قتی خیلی از زمان تعویض روغن میگذشت شمع شماره یک ام روغن می زد تا اینکه چند روز پیش واشر زدم و بردم پیش يه بنده خدا باز کرد و گفت که سرسیلندر ت سه بار تراشه و باید يه نو آکبند بگیری همین جوری که داشت سرسیلندر کهنه رو نگاه می کرد گفت روغن زدنه به يه دونه شمعت هم از رینگت نبوده نمی دونم گفت کاسه نمد ساق گیتت يه چنین چیزی گفت که خراب شده و از میل سوپاپ روغن وارد محفظه ی اون يه دونه شمعت ميشده بنظر شما درست نظر دادن ایشان...... از این هاگذشته ميشه راهنمای بفرمایید چه مارک سرسیلندر بگیرم ممنون از لطفی که در حق مردم می کنی تو این اوضاع و احوال. راستی ماشین ببنده حقیر 405...... 86
مدیریت : واشر سرسیلندر
0 0
سلام بهترین برند را از نمایندگی های اصلی ایساکو دریافت نمائید
فرشاد : واشر ترسوندن
7 0
با سلام. سمند ۸۶ پایه گاز سوز دارم.نه آب کم میکنه نه آب تو روغنش رفته.فقط یه مشکلی که هست صبح ها ماشین رو که روشن میکنم به اندازه ۵/ ۶ ثانیه پت پت (صاف کار نکردن) میکنه بعد صاف صاف میشه.آیا ماشینم واشر ترسونده؟؟
امیر : تعویض واشر سرسیلندر
0 1
با سلام یه پنچ روزه یک ۲۰۷ مدل ۹۶خریدم فروشنده گفت واشر ترسوده بود تعویض کردم حالا ماشین نه آب کم می کنه نه روغن ولی درموتور باز کردم یه قطره شبیه سوس سفید بود من میترسم خرج بزاره لطفا جواب بدین ممنونم
افشین : سرسیلندرخودرو۴۰۵
1 0
سلام.بعدازبستن سرسیلندرپژو۴۰۵ کمپرس ضعیف میباشد.بطوری که ماشین روشن نمیشود.سوپاپ ها هم آبندی شده.واشرجدیددوسوراخه شده.بعدازبستن ومجدابازکردن علایم پرس روی واشرنبود.لطفا دلدلش رابهم بگویید
عنوان :
نام شما :
ایمیل :

مقالات مشابه

همه چیز درباره باتری خودرو از طول عمر تا روشهای نگهداری باتری خودرو یکی از اصلی ترین اجزاء خودرو می باشد امروز در فروش خودرو به بررسی انواع باتری خودرو و نیز طول عمر و روش نصب باتری خودرو اشاره می کنیم، باتری خودرو که در بسیاری از مواقع خیلی غافلگیر کننده عمل می کند و باعث عدم روشن شدن خودو می گر ...
  هنگام بالا رفتن آمپر آب چه باید کرد؟ فروش خودرو ،اگر سیستم خنک کننده خودروی شما به درستی عمل نکند گرمای حاصل از احتراق موتور به درستی انتقال نمی یابد و باعث آسیب رسیدن به اجزای داخلی موتور می شود. برای پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب باید از سلامت کامل سیستم خنک کننده و داشتن مایع کافی در آن م ...
  همه چیز درباره روغن ترمز سرعت تولید خودرو و تکنولوژی و افزایش توان و سرعت خودروها نیاز یک سیستم ترمز مناسب و با عملکردی دقیق برای افزایش ایمنی خودروها لازم است،فروش خودرو، يكي از پارامترهاي بسيار مهم در عملكرد مناسب و بموقع ترمز خودرو روغن ترمز مي باشد . روغن ترمز سیالی است که وظیفه انتق ...
  علت بالارفتن آمپر آب خودرو و راه های حل آن چیست؟ فروش خودرو، در فصل گرما و با بالا رفتن دماب هوا و استفاده از سیستم کولر خودرو به خصوص در ترافیک های شهری یکی از مشکلاتی که با آن روبرو می شوند بالا رفتن حرارت موتور خودرو هست، بسیاری برایشان این سوال پیش آمده است که دمای درست و معقول برای خ ...
  مهمترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو فروش خودرو، روبه‌روی هر راننده علامت‌ها و چراغ‌های زیادی وجود دارد که هر کدام بیانگر پارامتری است. به طور مثال شما با کشیدن ترمز دستی چراغی کوچک را در نمایشگر روشن کرده که نشان‌دهنده کشیده شدن ترمز دستی و درگیری آن است.در بسیاری از ...
  10 نکته طلایی در هنگام خرید لاستیک خودرو بسیاری از اعداد و ارقامی که بر روی لاستیک خودرو درج شده است و شاید خیلی هامونم هنگام خرید لاستیک به این اعداد و ارقام توجه نکنیم در زیر به توضیح این اعداد حک شده می پردازیم و شماهم هنگام خرید لاستیک به این اعداد توجه کنید. 1- تاریخ تولید آیا می&z ...
  بهترین مایع برای رادیاتور خودرو در ابتدا برای سیستم خنك كاري موتور اتومبيل ها دراز مخلوط الكل و آب استفاده مي شد ولي با در نظر گرفتن اين مطلب كه اين مخلوط از يخ زدگي موتور و تركيدگي آن تا دماي منفي ۱۵ درجه سانتيگراد مناسب مي باشد و از طرفي نا خالصي و املاح موجود در آب باعث ايجاد خوردگي در ...