ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

قبل از خرید خودروهای چینی حتما بخوانید

10 / 10
از 1 کاربر
 

خودرو

قبل از خرید خودروهای چینی حتما بخوانید

فروش خودرو ،خودروسازان چینی به خوبی تبلیغات و معرفی محصولات خود را یاد گرفته اند، آن ها می دانند که مواردی نظیر ستاره های ایمنی برای مشتریان در اکثر نقاط جهان اهمیت دارد و یا استفاده از تکنولوژی های جدید و آپشن های رفاهی متعدد می تواند بر روی تصمیم گیری خریدار تاثیر گذار باشد.

اما معمولا در لایه های پنهان صنعت خودروسازی چین، موارد متعددی از پلت فرم های کپی شده، موتورهای شبیه سازی شده، گیربکس های مشکل دار و ضعیف و ایمنی اندک دیده می شود که در کاتالوگ ها مطرح نمی شوند.

برای مثال عدم قید ستاره های ایمنی محصول، قطع به یقین به معنای نا امن بودن خودرو مورد نظر است. چینی ها با افتخار 4 یا 5 ستاره بودن محصول خود را در کاتالوگ قید می کنند و عدم درج این مسئله به معنای ایمنی ضعیف 2 یا 3 ستاره از موسسه تست تصادف چین است که خود فاصله معنا داری با موسسات ایمنی اروپایی و آمریکایی دارد.

هرچند در مواردی حتی باید نسبت به اطلاعات درج شده و رسمی هم بدبین بود، چرا که برخی خودروسازان چینی حتی بدون تست شدن محصولاتشان در موسسه C NCAP چین، نسبت به تبلیغ ستاره های ایمنی اقدام می کنند و متاسفانه هیچ اطلاعات یا تصویری از شرایط ایمنی این خودروها منتشر نمی شود و ظاهرا خودروسازان و نهاد های مسئول ایرانی نیز توجهی به این مهم نشان نمی دهند.

2 - به تکنولوژی های چینی اعتماد نکنید

صنعت چین براساس مهندسی معکوس و کپی برداری بنا شده و این مسئله به خصوص در صنعت خودروسازی بیش از صنایع الکترونیک دیده می شود، در واقع خودروهای چینی در بازار داخلی این کشور چندان محبوب نیستند و اگر سری به نتایج فروش ماهانه و سالانه بازار چین بزنید با انبوهی از نام شرکت های مطرح نظیر فولکس واگن، فورد، هیوندایی و شورولت مواجه خواهید شد که صدر فهرست پر فروش ترین ها را در اختیار دارند.

بنابراین در حالی که دولت چین، حمایت سنگینی از خودروسازان داخلی انجام می دهد، خود چینی ها هنوز به تکنولوژی و رقابتی بودن محصولات کشورشان اعتماد ندارد.

موتور های چینی عموما موتورهای پُر بازدهی نیستند اما از نظر دوام حداقل از موتورهایی که در چند سال اخیر توسط ایران خودرو و سایپا عرضه شده اند شرایط بهتری دارند، اما اصل مشکل به گیربکس خودرهای چینی مربوط می شود که اساسا ضعیف و ناکارآمد است.

مشکل سیستم انتقال قدرت و ضعف صفحه کلاچ در ماشین های گیربکس دستی چینی به کررات دیده می شود، گیربکس های اتوماتیک حتی بدتر هستند و گاها هزینه های ده ها میلیونی را به خریدار تحمیل می کنند.

برای مثال جالب است بدانید گیربکس اتوماتیک جیلی X7 که مدتی با قیمت حدود 100 میلیون در بازار عرضه می شد، حدود 27 میلیون تومان قیمت دارد.

3 - خودروهای کاملا جدید بازار را نخرید

مونتاژ و خدمات پس از فروش در ایران، چیزی شبیه به پروسه پختن قرمه سبزی، نیازمند زمان برای جا افتادن است. روند مونتاژ، عیب یابی و تامین قطعات یدکی گاها ماه ها به طول می انجامد.

خودروهای جدید عیوبی دارند که ممکن است باعث دلسردی خریداران و افت قیمت شدید آن ها در بازار دست دوم شود. همچنین اغلب خودروسازان به چند ماه زمان برای رفع مشکلات خط مونتاژ نیازمندند. از این رو معمولا اولین سری از خودروهای مونتاژی پر از عیب و ایراد به خریدار تحویل داده می شوند.

فراخوان این خودروها نیز معمولا به شکل عمومی انجام نمی شود و خریداران ناچارند مکررا با مراجعه به نمایندگی ها و صرف وقت، نسبت به رفع عیب خودروهای خود اقدام کنند.

البته در این میان برخی خودروها بر روی پلت فرم های قدیمی مونتاژ می شوند و در نمونه های جدید تنها تغییرات ظاهری را تجربه می کنند که طبیعتا کمتر با مشکلات مونتاژی یا تامین قطعات مواجه خواهند بود.

4- از طریق آگهی های چند هفته قبل تحقیق کنید

خودرو در ایران هنوز به چشم یک کالای سرمایه ای دیده می شود و خریداران از افت قیمت آن در زمان فروش بیمناکند، بنابراین اکثر مشتریانی که ریسک خرید یک خودرو چینی جدید را می پذیرند، حتی در شبکه های اجتماعی و کلوب های تخصصی نیز نسبت به بیان عیب خودرو خود خودداری می کنند.

ترس از انتشار این مشکلات و افت قیمت در زمان فروش، اصلی ترین دلیل این خودداری هاست اما شما می توانید با مراجعه به آگهی های اینترنتی مشکلات خودرو مد نظر خود را ارزیابی کنید.

تنها کافیست که شماره فروشنده را بنویسید و به فاصله زمانی چند هفته یا چند ماه بعد تماس گرفته و تجربه ایشان را در مورد خودرو مذکور جویا شوید، احتمالا در این بازه زمانی خودرو فروش رفته است و فروشنده می تواند بدون در نظر گرفتن سود و زیان مالی، اطلاعات واقعی را مطرح کند.

5- به سراغ خودروهای دست دوم بروید

افت قیمت اغلب خودروهای چینی در زمان فروش دست دوم بسیار چشمگیر است از این رو با کمی صبر و حوصله می توانید خودروهای کم کارکرد (کمتر از 20 هزار کیلومتر) را 10 الی 15 میلیون تومان ارزانتر از مدل صفر کیلومتر خریداری کنید.

از طرف دیگر با مراجعه به آگهی فروش دست دوم می توانید نسبت به رانندگی و تست خودرو اقدام کنید، اما متاسفانه چنین امکانی در مورد اکثر خودروهای صفر کیلومتر وجود ندارد. بهره مندی از تجربه مالک برای نگهداری خودرو و رفع عیوب مونتاژی احتمالی و انجام شدن سرویس های اولیه، از دیگه موارد مهمی است که توسط خریدار اول انجام می شود و شما با خرید خودرو دست دوم از انجام این امور معاف خواهید شد.

6- از شرکت های گم نام خرید نکنید

خودروسازانی نظیر کیا، هیوندای، تویوتا، مرسدس بنز و ب ام و در بازار خاورمیانه حضوری فعال دارند و قطعات یدکی و خدمات دهی به محصولات این شرکت ها به راحتی در کشور انجام می شود، اما خودروسازان چینی اینگونه نیستند و تهیه قطعات یدکی محصولات آن ها به راحتی تبدیل به معضل می شود.

از این رو بسیار مهم است که به جای خرید خودروهای گمنام از شرکت های بی مسئولیت، نسبت به انتخاب خودروهای اقدام کنید که در حال برند سازی هستند و به حضور بلند مدت در بازار ایران می اندیشند.

متاسفانه حتی ایران خودرو و سایپا نیز در زمینه عرضه و خدمات دهی به خودروهای چینی سابقه چندان درخشانی ندارند و خریداران هایما، دانگ فنگ H30 یا برلیانس و چانگان تاکنون مشکلات ناشی از تاخیر در تحویل یا کمبود قطعات یدکی را تجربه کرده اند.

بنابراین پایدار ترین شرکت ها در زمینه عرضه و خدمات دهی به خودروهای چینی فعلا کرمان موتور و مدیران خودرو هستند، به خصوص که مدیران خودرو اساسا توسط چینی ها اداره می شود و شعبه ای از کمپانی دولتی چری چین در ایران به حساب می آید.

7- خودروهای مشارکتی چینی از نمونه های کپی شده بهتر هستند

بر طبق قوانین چین، حضور مستقل خودروسازان خارجی در بازار این کشور مشمول مالیات و عوارض گمرکی بسیار است، از این رو خودروسازان جهان معمولا محصولات خود را در قالب جوینت ونچر (انتقال تکنولوژی و تولید مشترک) با خودروسازان چینی عرضه می کنند.

از این رو فولکس واگن، جنرال موتورز، مزدا، فورد و ...همگی در چین دارای کارخانه هستند و مدل هایی را به صورت مشارکتی با شرکای چینی راهی بازار می کنند، اما در کنار این دسته از خودروسازان چینی، شماری از کارخانه ها نظیر لیفان، جک و چری به تولید مستقل خودرو مشغولند و کمتر به تکنولوژی خودروسازان جهانی دسترسی دارند.

بنابراین پر واضح است که خرید خودروهایی که براساس الگوی جوینت ونچر تولید می شوند، ریسک کمتری نسبت به محصولات خودروسازان کاملا مستقل چینی دارند. برای مثال دانگ فنگ به شکل مشارکتی با پژو کار می کند و از موتورها و گیربکس های پژو برای محصولاتش بهره می برد اما سایر خودروسازان چینی در اغلب موارد ناچار به کپی کردن شاسی، موتور و گیربکس می شوند.

برای مثال، ولکس C30 از روی نسل های قدیمی تویوتا یاریس کپی شده است و جیلی EC7 یک کپی خوب از تویوتا کرولادو نسل قبل به حساب می آید.

 
معرفی به دوستان :
علی : علی
5 8
با سلام من یه سوال دارم از نویسنده این مقاله .من یه کارمندی هستم که الان ماشین خودم ال 90 مدل 90 هستش که 6 ساله دارمش البته مشکلی هم ندارم ولی برای تنوع می خام عوضش کنم چون خسته شدم ازش به هر دلیلی.سوال من اینه که با این تفاسیری که شما نوشتید من باید برم دوباره یا پارس بخرم یا دنا و یا ال 90 آیا اینها تست ایمنی تصادف دارند؟شما میگید باید به اینها بدبین بود خب پس به چی خوش بین باشم؟؟؟؟شما چی توصیه می کنی من بتونم بخرم چندی پیش با یه سرهنگ پلیس راه که صحبت می کردم در مورد ایمنی ماشینها ایشون گفتن متاسفانه ماشینهایی مثل پارس زانتیا پراید 405 بهشون میگیم ماشینهای مینیاتوری چون راست هم می گه تو تصادف تا تهش جمع می شه پس تولیدات داخلی ما در برابر ایمنی حرفی برا گفتن ندارن. نکته بعدی شما می گی موتور را کپی می کنند ولی می بینیم مثلا اچ سی کراس گیربکسش ژاپنیه بسترن ژاپنیه برلیانس هیوندای هست و .... من نمی گم ماشین چینی عالیه ولی شما به من مصرف کننده چه توصیه ای داری تو این رنج قیمت
مدیریت : پاسخ
11 6
سلام، هیچ بایدی در مورد خرید هیچ خودرویی وجود نداره و صرفا جنبه کمک و راهنمایی در مقاله لحاظ شده است، در بحث ایمنی تمام خودروهایی که نام بردید همانند تندر 90، پژو پارس،... تست ایمنی از موسسه اروپایی N CAP دارند. در انتها اینکه شما چه خودرویی بخرین یا انتخاب کنید بسته به بودجه و نیز سلیقه شما دارد.
کوراوند : پیشنهاد خرید
1 2
سلام پیشنهاد شما برای خرید ماشین تو رنج 50تومان چه هست ونظرتون در موردbydf3 یا دنا پلاس چیه؟ با تشکر لطفا راهنمایی کنید چه محصولی تو این قیمت مناسب هست.
مدیریت : پاسخ
6 0
سلام جهت دریافت مشاوره به آدرس شرکت مراجعه نمائید.
مجيد : انتقاد ازمديريت
2 7
ماشين چيني بده نميخريم،از شركت فروش خودرو شما خودرو ميخريم چشم
علی : سنوا
3 2
با سلام. من طالب یه بایک سنوا هستم. به نظر شما بدرد میخوره؟ نود میلیون ارزش داره؟ موتور توربوشارژش به مرور ضعیف میشه؟
فرهادی : خریدار خودرو چینی
5 3
سلام متاسفانه خریداران خودرو چینی برای تائید و اینکه خرید خوبی کردن همه جا جار می زنن که عالیه از داخلی بهتر است و این صرفا و تنها برای اثبات اینکه کار درستی کرده اند ولی دوست محترم خریدار عزیز یه سرچ ساده و چند سوال و مراجعه به نمایندگی ها یا به اصطلاح خدمات پس از فروش و بازار افتضاح فروش حقایق این اشتباه و ظاهر سازی را به خوبی روشن می کند گول عوام فریبی و مهر تائیدیه این دوستان چینی سوار را مثل من نخورید و تاوان اشتباه را مثل من ندید آشغال این خوروهای چینی خدمات، قطعات، قیمت، بازار فروش و...............
کرین : راننده برلیانس
5 0
همچین از چینی صحبت میکنی که انگار سمند و پژو و پراید و پارس کاملا ایرانیه . داداچ اینا قطعاتش همه چینیه . تولیدات داخلی الان از چینی ها هم آشغال تره بعدشم هی میگی تویوتا و شورلت و مزدا خوبه . مکه من عقلم نمیرسه اونا خوبن. معلومه خوبن . سونتا ۲۰۰ میلیونی معلومه از برلیانس ۴۰ میلیونی بهتره . عقل سلیم میگه وقتی حرف از ماشین میزنی باید رنج های قیمتی رو مد نظر بگیری بعد نقایسه کنی من هر جنس آشغالی رو که ایرانی باشه برا کمک به هم وطنام میگیدم به جز ماشین . چون سودش به جیب چند تا دزد میره
بهرام : ایرانی
0 0
سلام .. من امسال ششمین سالی هست که از خودرو چینی استفاده میکنم و خوشبختانه با این که تاکنون سه برمد خودرویی چینی را سوار شدم هیچ مشکلی ندیدم .. الان نیز برلیانس ۳۳۰ دارم که واقعا نسبت به مقایسه با خودروهای قدیمی و تکنولوژی بسیار پایین بهتر هست .. فقط در آخر این را بگم که متاسفانه کشورهای مثل ما برندزده هستند و هر کالایی برند شناخته شده از کشوری مثل ژاپن ، فرانسه و یا این دست کشورها را بدون هیچگونه درنگی خریدارند ...نمونه بارز آن تا چند سال پیش کالاهای کره ایی و بالاخص خودرو را با اکراه و بعضا دید منفی نگاه میکردند حتی همین خودروهای چینی تا چند سال پیش هیچکس رغبتی برای خریدشان از خود نشان نمیداد ولی الان شما مدلهای متنوعی از خودروهای کره ایی و حتی برندهای زیادی از خودروهای چینی را در خیابان های ایران شاهد هستید
عنوان :
نام شما :
ایمیل :

مقالات مشابه

خودرو چینی بخرم یا خودرو ایرانی؟ امروز در فروش خودرو می خوایم به بررسی و مقایسه خودروهای چینی و داخلی بازار داخلیمون بپردازیم و سوالی که خیلی ها از ما تو این 12 سال در فروش خودرو داشته اند پاسخ بدهیم، قاعدتا اگر این چند وقته قصد خرید خودرو کرده باشید، حتما این حس سردرگمی برای شما هم پیش آمده که ک ...
  مزایای اچ30 کراس  و دلایل منطقی خرید اچ30 کراس محصول جدید ایران خودرو دانگ فنگ H30 Cross که پیشینه آن به نسل اول سیتروئن الیزه باز می‌گردد، در سال‌های آغازین قرن بیست و یکم سیتروئن تصمیم گرفت که با همکاری دانگ فنگ، یک محصول ارزان‌قیمت و مخصوص بازار چین بر پایه محصولات آن ...
  مزایای آریو (S300) و دلایل منطقی خرید آریو (S300) امروز در فروش خودرو سعی در بررسی مزایای آریو (S300) و دلایلی که می توان برای خرید این خودرو چینی داشت را با شما بررسی کنیم، آریو محصول کارخانه نه چندان نام آشنای زوتی است که وظیفه تولید و عرضه این خودرو که با نام Z300 در چین و در سایپا با نا ...
  معایب لیفان X50 و دلایل نخریدن لیفان X50 متاسفانه روند ورود خودروهای بی کیفیت چینی رو به افزایش است، میزان افرادی که از خودروهای چینی ناراضی هستند بسیار بیشتر از کسانی هست که از این خودروها رضایت دارند، اگر به دنبال ظاهر زیبا اما خودرویی با ضعف های فراوان هستین بی شک لیفان X50 جوابگو نیاز ش ...
  جک S5 بخریم یا تیوولی + تصاویر فروش خودرو ،اگر بخواهیم اول نگاهی کوتاه و چندجمله‌ای به شرکت‌های سازنده این خودروها بیاندازیم، باید بگوییم که سانگ‌یانگ چهارمین خودروساز کره جنوبی بوده که سهم کوچکی از بازار این کشور و همچنین بازار جهانی را به خود اختصاص داده است، سانگ‌یانگ ...
  معرفی بهترین خودروهای 40 میلیونی + تصاویر فروش خودرو ،امروز می خواهیم خودروهای پژو پارس ال ایکس، رنو تندر 90 ، پژو206 اس دی وی8  ، راین وی5 ، برلیانس اچ230  و سورن ای ال ایکس توربوی جدید را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهیم تا شما عزیزان بر اساس نیازتان بهترین گزینه را انتخاب کنید. ...