ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

تست و بررسی جک S5 اتوماتیک در ایران

10 / 10
از 1 کاربر
 

خودرو

تست و بررسی جک S5 اتوماتیک در ایران

زمانی که ایران خودرویی ها به عرضه هایما به بازار و نیز سایپایی ها با چانگان cs35 و مدیران خودرو با تیگو 5 با خودروهای چینی پا به عرصه و عرضه خودروهای خود به بازار کردند کرمان خودرو از خودرو جک s5 رونمایی کرد.فروش خودرو به نقل از اسب بخار در هفته گذشته شرایطی فراهم شد تا چند روز با یک دستگاه جک S5 اتوماتیک مونتاژ شده توسط کرمان موتور باشیم و در فضاهای مختلف آن را به چالش بکشیم.

از ترافیک های سنگین شهری، تا سربالایی های تند برخی خیابان های بالاشهر و جاده های خاکی اطراف تهران. اگر به یاد داشته باشیم، First Drive جک S5 اتوماتیک با موتور دو لیتری، برای اولین بار در همینجا منتشر شد که سال گذشته در منطقه اقتصادی ویژه بم تست شده بود. خودرویی که فیس لیفت بود و تا حدی زیاد برایمان جذاب نبود. ولی این بار با مدلی طرف بودیم که قرار است به مشتریان تا چند روز دیگر تحویل داده شود. خودرویی که ظاهری چون نسخه دنده ای دارد و گاهی حواشی قبل از فروش را تجربه کرده است. در این صفحه به جک S5 اتوماتیکی می پردازیم که چند روز دیگر در خیابان های شهر پر می شود و دوباره جک سواران آن را به شکل خاص خود مطرح می کنند.

1- چرا S5 اتوماتیک کرمان موتور با همان ظاهر مدل دنده ای عرضه شد؟

رونمایی از ظاهر S5 جدید و فروش آن با نسخه دنده ای باعث شد تا برخی حواشی برای کرمان موتور پیش آید. برخی گفتند که شرکت خود تمایل به عرضه نسخه جدید ندارد و برای کاهش هزینه های به مونتاژ نسخه فعلی راضی شده است. ولی اگر بخاطر آورید و کمی در فضای مجازی جستجو کنید، ظاهر جدید و فیس لیفت شده S5 با موتور 1.5 لیتری توربو و گیربکس دو کلاچه معرفی شده است و نمونه های دو لیتری که در تست های جهانی و ایرانی حضور داشتند و ظاهر جدید را با خود یدک می کشیدند، اصطلاحا سمپل و در حال آزمایش بودند. برخی منابع معتبر در خصوص دلیل اینکه ظاهر S5 اتوماتیک تغییر نکرده است، اینگونه می گویند: ((ظاهر جدید S5 اتوماتیک ورودی های هوای مخصوص خود را داشت که با موتورهای سرد یا همان 1.5 لیتری توربو سازگار بوده است. با توجه به شرایط آب و هوایی ایران، این ورودی های هوا جوابگوی موتور دو لیتری توربو نبوده و در بلند مدت برای خودرو مشکل ایجاد می کردند. از طرفی بخاطر سلیقه مردم ایران در خصوص موتورهای حجم بالا، احتمال داده می شد تا نسخه 1.5 لیتری توربو در ایران موفقیت نسخه دو لیتری توربو را بدست نیاورد. لذا ظاهر قدیم که با موتور دو لیتری توربو همگام بود برای مدل اتوماتیک نیز انتخاب شد)).

البته که اگر فردی ماشین باز باشید و از قضا اخبار خودروهای چینی هم برایتان جذاب باشد، می دانید که همین نسخه اتوماتیک با ظاهر قبلی تغییرات نسبت به مدل دنده ای دارد. رینگ های خودرو از 17 اینچ به 18 اینچی تغییر کرده اندو روی سپر جلو دو عدد سنسور پارک وجود دارد که از دور و نزدیک برای افراد علاقه مند قابل تشخیص است.


2- تحول اصلی در بخش داخلی خودرو ایجاد شده است

چیزی که S5 اتوماتیک را جذاب کرده است و رقابت را برای سایر خودروهای کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان سخت می کند، امکاناتی است که در کابین این خودرو کراس اوور چینی دیده می شود. طراحی داخلی نسبت به مدل دنده ای فرق چندانی ندارد و در برخی جزئیات داشبورد و دوخت است که به چشم می آید. ولی وجود سیستم تهویه دوگانه، استارت دکمه ای، ترمز پارک برقی، یخ زدای شیشه جلو، سیستم صوتی ارتقا یافته، گرمکن صندلی های جلو، صندلی راننده برقی با دو حافظه و پشت سری های جلو با قابلیت پیشگیری از تصادف و تنظیم زاویه از جمله امکاناتی است که در چند دقیقه اول به چشم می آید و تفاوت نسخه اتوماتیک با دنده ای را مشهود می کند.

با این حال که S5 اتوماتیک در سطح خوبی از امکانات رفاهی قرار دارد، ولی برخی نبود کروز کنترل به صورت فابریک در این خودرو را جز ضعف های آن می دانند. شاید نظر آن افراد درست باشد. زیرا وجود ترمز پارک برقی در خودروی زیر ۹۰ میلیون تومان بسیار جذاب به نظر می رسد، ولی نبود کروز کنترل در کنار این امکانات، گاهی حس کت و شلوار پوشیدن بدون بستن کمربند را به آدم می دهد! در بخش ایمنی S5 اتوماتیک کمی ارتقا یافته به چهار کیسه هوا مجهز است. از طرفی در بحث کنترل به سنسور پارک جلو هم مجهز شده است و طبق کاتالوگ منتشر شده از جانب کرمان موتور، در نسخه های تحویلی به مشتریان دوربین عقب نیز وجود دارد.

3- وقتی رانندگی آغاز می شود

اولین نکته جذاب این است که دیگر S5 را با استارت دکمه ای روشن می کنیم. نکته بعد این است که با گذاشتن دسته دنده در حالت حرکت و گاز دادن، ترمز پارک خود رها می شود. ولی در صورت دستکاری این سیستم حین حرکت پیش فرض خودرو از بین رفته و باید خود ترمز را خلاص کنید. وقتی رانندگی را با S5 اتوماتیک آغاز کردیم، اولین نکته بهبود این خودرو نسبت به نمونه ای بود که برای اولین بار در کرمان تست کرده بودیم و لگ گیربکس در دور موتور پایین دیده نمی شد.

ولی مسئله اینجاست که عملکرد گیربکس دو کلاچه در جک S5 احساس می شود که شاید در خودرویی مثل آلفارومئو این حس به راننده منتقل نشود. اگر بخواهیم شفاف تر صحبت کنیم، وقتی در حرکت به خودرو گاز می دهیم، احساس می شود که به واسطه گیربکس دو کلاچه و کلاچ گیری های معروفشان، تا دور موتور ۱۸۰۰ قدرت کامل از موتور به چرخ ها منتقل نمی شود. وقتی خودرو را در سربالایی های تند انداختیم و خواستیم که سرگاز حرکت کنیم و فشار گاز دادن را کم و زیاد کنیم، متوجه کلاچ گیری این خودرو بر مبنا حالت اکونومی شدیم. این تغییر وضعیت در گیربکس باعث می شود که آسیب کمتری به گیربکس برسد.

ولی از طرفی دیگر آن شتاب و چالاک بودن نسخه S5 دنده ای در این مدل دیده نمی شود. ولی به محض تخلیه نیرو در دور نزدیک به ۲۰۰۰ و فعال شدن هم زمان توربو، شتاب خوبی به خودرو داده می شود. این سبک از شتاب که چالاکی را تا دو موتور ۳۸۰۰ به راننده می دهد، بیشتر به عنوان شتاب ثانویه کاربرد دارد و می توان در سبقت گیری از آن استفاده نمود. ولی از طرفی بخاطر فعالیت گیربکس بر مبنا صرفه جویی، معکوس دادن در حالت D کمتر اتفاق می افتد. برای استفاده از این شتاب ثانویه باید دسته دنده را در حالت S قرار داد تا دور موتور بالاتر بماند و یا گیربکس در حالت دستی قرار بگیرد و به صورت دلخواه به آن دنده داد. البته که در این حالت هم حساسیت به عدم تعویض دنده روی به پایین بیشتر از دنده مثبت دادن است و می توان گفت که ذات گیربکس دوکلاچه جک S5 در حالت با رانندگی نرم و کم مصرف عجین شده است.

حال این پیش فرض فنی که قصد دارد مصرف سوخت را کنترل کند، آیا از پس کار خود بر می آید؟! در جواب باید گفت تا حدودی. اگر به سبک گیربکس S5 اتوماتیک رانندهگی کنید. می توانید در شهر مصرف سوخت حدود ۹ لیتر به ازای هر صد کیلومتر را در ترافیک های روان ثبت کنید. اگر قرار باشد که در ترافیک عصرگاهی شهر تهران باشید و نیاز به گاز و ترمز زیاد داشته باشید، این عدد تا ۱۲ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر نزدیک می شود. ولی در جاده های شمالی کشور و آزادراه هایی که امکان رانندگی تا سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت است، مصرف سوخت S5 اتوماتیک با گازدهی ثابت کمتر از ۸ لیتر به ازای هر صد کیلومتر بوده و گاهی عدد ۷٫۲ لیتر بر ۱۰۰ کیلومتر را نشان می دهد.

وقتی زمان رانندگی با خودرو زیاد می شود، طبیعی است که حواس راننده و سرنشیان به امکانات داخل اتاق پرت می شود. در همین اتفاق که برای ما افتاده بود، مجبور شدیم که کمی با سیستم تهویه اتوماتیک دوکاناله این خودرو کار کنیم. با اینکه در جاده های سربالایی و سر پایینی بودیم و مدام وضعیت گازدهی خودرو تغییر می کرد، ولی سیستم تهویه بخوبی کار خود را انجام می داد و سرمای خوبی را در داخل اتاق می فرستاد. سیستم تنظیم دوگانه هم به نسبت خوب بود و می توانست باد گرم و سرد را به صورت مجزا پرتاب کند. البته کار کردن با پنل تنظیمات تهویه کمی سخت و باید چند بار تمرین کرد. طراحی داخلی خودرو خوب انجام شده بود سرنشیان راحتی خوبی در جلو و عقب داشتند. ولی چند ایراد در این بخش دیده می شود. نبود تهویه صورت برای عقب خودرویی با این تجهیزات گاهی حس کم کاری را به ما می داد. دسته راهنما و برف پاک کن به نسبت فاصله زیادی با فرمان داشتند و مانند خودروهای دیگر نزدیک دستان راننده نبودند. صندلی های جلو تا حدی سفت بود و سیستم گودی کمر چهار حالته برقی آنچنان کار خاصی را انجام نمی داد. ستون B خودرو بسیار پهن بود و نشین منگاه خوبی برای دستان سرنشیان خودرو فراهم نمی کرد.

وقتی با این خودرو رانندگی می کنید و می خواهیم از سیستم سنسور پارک جلو برای حفظ فاصله در ترافیک ها استفاده کنید، آنچنان مفید واقع نمی شود. زیرا نمایشگاه فاصله نداشته و تنها صدای بوق است که میزان فاصله را تعیین می کند و فهمیدن اینکه که منظور بوق کدام سمت خودرو است، آن هم در ترافیک سخت به نظر می رسد.

بعد از خروج از تهران و رسیدن به محدوده استان مازندران، تصمیم گرفتیم تا کمی نرمی و راحتی خودرو را در مسیرهای آفرودی نرم تست کنیم. جاده هایی سنگ لاخی و خاکی که گاهی پیچ های توندی داشتند و ما را به دشت لار می رساند. در این جاده ها سعی کردیم تا هندلینگ خودرو را در بخش های آسفالته و خاکی بسنجیم. نکته واقعا خوب فرمان برقی خودرو بود که سنسور عالی داشت و عملکرد خوبی را در سرعت های بالا از خود نشان می داد. در پیچ های تند هم با سرعت بین ۸۰ الی ۹۰ کیلومتر بر ساعت فرمانپذیری خوبی را شاهد بودیم. ولی به واسطه سیستم تعلیق عقب خودرو، کمی نوسان عرضی را در اتاق احساس می کردیم که برای برخی رانندگان ترسناک و خطرآفرین به نظر می آید. در جاده های سنگ لاخی عملکرد سیستم تعلیق خودرو خوب بود. فقط کمی صدا به داخل اتاق نفوذ می کرد که اینجا فاصله واقعی جک S5 با هیوندای توسان (رقیب ظاهری) مشخص می شد. این صداها همراه با کوبش به اتاق نبود و تنها صدا بود که سیستم تعلیق جلو و بعلت برخورد سنگ ها و باز و بسته شدن ها شنیده می شد. در انتها بارها سیستم ترمز و حرکت در سراشیبی S5 اتوماتیک را تست کردیم و دیدیم که بخوبی سرعت خودرو را در محدود ۱۰ کیلومتر بر ساعت حفظ می کند. سیستم پایداری هم عملکرد خوبی از خود نشان می داد و در تست های هندلینگ فرق بودن و نبودنش احساس می شد.

 
معرفی به دوستان :
علی پورعلی : Have. S5
0 2
نصبت به قیمتش خوب
عنوان :
نام شما :
ایمیل :

مقالات مشابه

  بررسی و تجربه سواری هایما S7 + تصاویر فروش خودرو، تب خودروهای شاسی بلند در ایران داغ داغ است، واقعیت این است که واردکنندگان خودرو و خودروسازان ایرانی به این مساله پی برده و تلاش‌شان را روی این کلاس خودرویی، یعنی شاسی‌بلندها متمرکز کرده‌اند. بدیهی است که با قیمت‌های پای ...
  ویدئو شاسی بلند جدید کرمان موتور JAC S5 فروش خودرو، جک اس 5 چینی جدیدی که کرمان موتور معرفی کرد در بازار خودرو‏های زیر 100 میلیون ‏تومان ایران همه محصولات رنگ و بویی یکسان به خود گرفته ‏اند ؛ پیشرانه ‏های ضعیف و امکانات محدود ؛ کرمان‏ موتور با محصول جدیدی که از برند&nb ...