ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

ترمز خودرو و علائم خرابی آن

10 / 10
از 1 کاربر

خودرو

ترمز خودرو و علائم خرابی آن

سیستم ترمز یکی از مهمترین قسمت های هر خودرو می باشد و توجه به آن از الویت های استفاده از خودرو می باشد ما امروز در فروش خودرو سعی در بررسی و معرفی سیستم ترمز که در بسیاری از خودرو ها مشترک می باشد هستیم با ما همراه باشید، سیستم ترمز در اغلب خودروها همانند پژو 206 تیپ 2،3،5،6،پژوSD، 405،پژو پارس،سمند، تندر 90،پراید،... مشابه هم هستند، قطعات سیستم ترمز خودرو در شکل زیر نشان داده شده اند.

اجزاء و قطعات تشکیل دهنده :

 • پدال ترمز و اهرم بندی آن
 • بوستر ترمز
 • پمپ اصلی ترمز
 • روغن ترمز و مخزن آن
 • شیلنک خلاء بوستر ترمز
 • لوله های انتقال روغن ترمز به چرخها
 • سیلندر (پمپ) ترمز چرخها
 • لنت های ترمز
 • دیسک ها و کاسه های ترمز چرخها
 • اهرم و مکانیسم ترمز دستی

طرز کار سیستم ترمز :

اساس کار ترمز بر مبنای اصطکاک بین دو سطح است.مقدار اصطکاک بسته به نیروی اعمال شده بین دو سطح زبری و جنس سطوح تغییر میکند. وقتي راننده پدال ترمز را فشار مي دهد و ترمزها به کـار مـي افتنـد، سـيالي از داخـل لولـه هـاي روغـن عبـور مـي کنـد و بـه مکانيسمهاي ترمزگيري در چرخها مي رسد. اين مکانيسمهاي ترمزگيري به قطعات چرخان نيرو وارد مي کنند تا حرکت چرخها کند شود يا چرخها از حرکت باز ايستند. مکانيسمهاي ترمز چرخ بـر دو نوعنـد : کاسـه اي و ديسـکي. در ترمـز کاسـه اي فشـار روغـن، کفشکهاي ترمز لنت کوبي شده را به يک کاسه چرخان يا کاسه چرخ مي فشارد. در ترمز ديسکي، فشار روغـن لنتهـاي ترمـز را بـه ديسکي چرخان مي فشارد. اصطکاک بين کفشها يا لنت ترمزهاي ساکن با کاسه يا ديسک چرخان منشا عمل ترمزگيري اسـت کـه سبب کند شدن حرکت يا توقف چرخها مي شود.

با فشار دادن پدال ترمز توسط راننده، نیروی اعمال شده به پدال، از طریق اهرم بندی پدال به پمپ اصلی ترمز منتقل می شود. اهرم بندی پدال بصورت افزایش قدرت طراحی شده و در نتیجه نیروی پای راننده افزایش یافته و به پمپ می رسد. بین پمپ ترمز و اهرم پدال، بوستر قرار دارد که در ادامه توضیح داده می شود.

سپس روغن ترمز در پمپ فشرده می شود و از طریق لوله به سمت سیلندر ترمز چرخها منتقل می شود. روغنِ داخل پمپ ترمز، از طریق مخزن روغن ترمز تامین می شود. پیستون های سیلندر ترمز، پشتِ لنتها چسبیده اند و لنتها در فاصله بسیار کمی از دیسک ترمز قرار دارند.

در اکثر خودروها، ترمزهاي چرخها دو به دو با هم عمل مي کنند. بدين صورت که معمـولاً در خودروهـاي ديفرانسـيل عقـب دو چرخ عقب از يک لوله روغن و چرخهاي جلو از يک لوله روغن مجزا استفاده مي کنند. در بسياري از خودروهاي ديفرانسيل جلو نيـز چرخها بصورت ضربدري هرکدام به يک لوله متصلند. پس از آنکه فشار روغن به پیستون رسید، آنرا به حرکت در آورده و در نتیجه لنت ترمز به دیسک فشار می آورد (در ترمزهای کاسه ای به کاسه ترمز فشار می آورد).

اصطکاک بین لنت و دیسک، شتاب منفی ایجاد می کند و خودرو ترمز می گیرد.

با رها کردن پدال ترمز، عکس این فرآیند اتفاق می افتد و لنتها از دیسک ها فاصله می گیرند. با وجود اینکه اهرم بندی پدال ترمز بصورت افزایش نیرو طراحی شده، نیرویی که به سیلندر ترمزها می رسد، برای نگاه داشتن جرم سنگین خودرو کافی نیست، از اینرو برای بدست آوردن نیروی ترمز بهتر، (شتاب منفی بیشتر) در تمامی خودروها بوستر ترمز وجود دارد.

بوستر ترمز، بصورت غیر مستقیم(از طریق شیلنک خلاء)، نیروی خود را از موتور دریافت می کند.

ترمز بوستری

اکثر خودروها به سيستم ترمز بوستري مجهزند. در اين نوع سيستم وارد کردن نيروي نسبتاً کمي بر پدال ترمز براي کاهش سرعت يا متوقف کردن خودرو کافي است. در صورتي که موتور خاموش باشد يا بوستر خراب شده باشد، ترمز عمل مي کند، اما راننده بايد نيروي بيشتري به پدال ترمز وارد کند. بوستر ترمز خلئي، سيلندري دارد که در آن پيستون يا ديافراگمي تعبيه شده است. وقتي پدال ترمز رها مي شود، پيستون در نتيجه خلا معلق مي ماند چرا که خلا در دو طرف آن برابر است. اين خلا مورد نياز بوسيله لوله اي از منيفولد بنزين يا يک پمپ خلا تامين مي شود. با فشار دادن پدال ترمز، فشار در يک طرف پيستون به فشار جو مي رسد، بنابراين پيستون به طرف ديگر کشيده مي شود و نيروي کمي که راننده به پدال وارد مي کند به کمک فشار جو افزايش مي يابد.

خرابی های سیستم ترمز خودرو ، علائم و علت آن

 • نامرغوب بودن لنت های ترمز

در صورت پایین بودن کیفیت لنتهای ترمز یک یا ترکیبی از موارد زیر اتفاق خواهد افتاد:

 • در لحظه ترمز گیری صدای سوت یا خِرخِر از چرخها شنیده خواهد شد.
 • قدرت ترمز گیری کمتر از حالت عادی خواهد بود.
 • نامرغوب بودن روغن ترمز

در این حالت از آنجایی که نیروی ترمز از طریق روغن ترمز به لنتها منتقل می شود، روغن ترمز به دو شکل زیر می تواند باعث ضعیف شدن نیروی ترمز گیری شود:

 • روغن ترمزی که توسط کارخانه سازنده پیشنهاد شده استفاده نشود (در کلیه خودروها یا روغن ترمز آبی استفاده می شود و یا زرد).
 • روغن ترمز در اثر کارکرد زیاد، و خصوصا داغ شدنِ بیش از حد (در اثر ترمز گیری شدید و مداوم در سرازیری ها) رطوبت جذب کرده و دیگر کارایی لازم را ندارد.

کمپانی های خودور سازی تعویض روغن ترمز را هر 40 هزار کیلومتر یکبار توصیه می کنند.

وقتی لنتهای ترمز و روغن ترمز بیش از حد داغ شوند، کارایی ترمز بمراتب کاهش می یابد، به همین دلیل است که رانندگان با تجربه در سرازیری ها از دنده سنگین استفاده می کنند تا مجبور به استفاده مکرر از ترمز نشوند. به همین منظور، در خودروهای اتوماتیک نیز نرم افزار گیربکس اتوماتیک طوری طراحی شده که وقتی راننده پدال گاز را فشار ندهد، دنده افزایش نمی یابد.

 • خراب شدن بوستر ترمز

بوستر ترمز در واقع نوعی نیروی کمکی برای ترمزگیری راننده ایجاد می کند و خرابی آن شامل نشت هوا از طریق شیلنک خلاء، و یا سوراخ شدن دیافراگم داخلی، و یا نشت هوا از پِرس دور بوستر اتفاق می افتد، که در همه این موارد نیروی کمکی برای ترمز گیری کمتر می شود و یا وجود نخواهد داشت. در این حالتها اصطلاحا ترمز چوب می شود. یعنی با وجود روشن بودن موتور خودرو، پدال ترمز زیر پا سفت است و بسختی فشرده می شود.

روش تست بوستر ترمز: در حالتی که موتور خودرو خاموش است، پا را روی پدال ترمز فشار می دهیم و بعد استارت می زنیم، در صورتیکه بوستر سالم باشد، باید پدال 2 یا 3 سانتی متر پایین برود.

 • خرابی پمپ ترمز-هواگرفتن سیستم ترمز

اگر قطعات لاستیکیِ داخل پمپ ترمز خراب شوند، در هدایت روغن ترمز اختلال ایجاد می شود و اصطلاحا فشار روغن از کنار قطعات فرار می کند. در این مواقع، هنگام ترمز گیری پدال ترمز پایینتر از حالت عادی می رود و گیرایی ترمز ضعیف است، و یا اصلا گیرایی ندارد.

اگر به هر دلیلی سطح روغن ترمز در مخزن آن از مقدار خاصی کمتر شود، بجای روغن ترمز، هوا وارد سیستم ترمز می شود و متعاقبا گیرایی ترمز ضعیف خواهد شد.

 • نشت روغن از سیلندر ترمز

در صورتیکه روغن ترمز از سیلندرهای ترمز نشت کند، پس از باز کردن چرخها براحتی قابل مشاهده خواهد بود که این ایراد به 3 صورت زیر نیروی ترمز را ضعیف می کند:

 • در صورت ادامه دار بودن نشتی، سطح روغن ترمز در مخزن آن کم می شود و پس از پایین آمدن سطح آن از مقدار خاصی، بجای روغن ترمز، هوا وارد سیستم ترمز می شود و متعاقبا گیرایی ترمز ضعیف خواهد شد.
 • بخشی از روغن ترمز از سیلندرها فرار می کند و در نتیجه نیروی حداکثری ترمز، به سیلندرها و در نهایت لنتها وارد نخواهد شد.
 • اگر سطح لنتها و دیسک ترمز به روغن ترمز نشت شده آغشته شود، اصطکاک بین لنتها و دیسک کمتر شده و نیروی ترمز کاهش خواهد یافت.
 • کشیدن فرمان به یک درهنگام ترمزگیری

اگر به هر دلیلی، نیروی ترمز به صورت متعادل (مساوی) به چرخهای چپ و راست در محور جلو یا عقب تقسیم نشود، فرمان به سمتی کشیده می شود که ترمز در آن طرف قویتر است.

این حالت معمولا به یک یا ترکیبی از علتهای زیر اتفاق می افتد:

 • پیستون در سیلندر ترمز در یکی از چرخها گیرپاژ کرده باشد و نیروی ترمز را بدرستی منتقل نمی کند
 • دیسک ترمز در یکی از چرخها چرب شده و اصطکاک خوبی ندارد
 • مسیر انتقال روغن ترمز برای یکی از چرخها کیپ شده است
 • تنظیم نبودن ریگلاژ ترمز دستی

ریگلاژ ترمز دستی در مقدار پایین رفتن پدال ترمز موثر است و در صورت نادرست بودن آن، پدال ترمز بیش از حد پایین می رود. سیستم ترمز در خودرو از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و هر گونه تعمیر و عیب یابی آن می بایست توسط نیروی متخصص و با تجربه صورت گیرد. توجه به این امر از بروز حوادث ناگوار می کاهد لازم به تذکر است بررسی سیستم ترمز به کارکرد و نحوه استفاده خودرو بستگی دارد و چه بسا خودروهایی با کارکرد پائین نیاز به تعویض لنت و بررسی زودتر از خودروهای با کارکرد بالاتر را دارند.

 

معرفی به دوستان :
علی : سیستم ترمز
7 1
سلام با آرزوی بهترین ها بسیار مطالب عالی و کامل شرح داده شده است واقعا به عنوان خواننده این مقاله لذت بردم با آروزی بهترین ها برای شما
شهروز ویسی : لنت ترمز
4 2
با درود بر شما ایرانی عزیز دست مریزاد شما کلاس سایت های فروش خودرو را ارتقاء دادین لذت بردم از آشنایی با سایت وزین شما و تشکر
محمد حسین : ترمز
6 2
پژو پارس مدل 88 دارم ترمزش خیلی ضعیف هست. امروز بردمش یه. تعمیر گاه دیاگ زده میگه پمپ ترمز ای بی اس ضعیف شده و هزینش حدودا یک میلیون تومان هست. دوستانی که اطلاعات دارید به نظرتون چیکار کنم ؟
ابوالفضل : با سلام تشکر از راهنمایی های خوب تون
1 1
نظر شما چیست ؟
مهدی : ترمز ساینا
1 0
درود ترمز محکم میزنم زیر پا خرخر میکنه و ترمز نمی گیره
مدیریت : پاسخ
2 0
سلام ممکنه از اتمام لنت ها یا ایراد در سیستم ترمز ها باشد نیاز به بررسی دارد
بهروز : ترمز
1 0
محمد حسین منم همین مشکلو دارم پارسم مدل 88 ترمزاش داغونه دو سه بار به خاطر همین ترمزا تصادف الکی کردم نه ترمز دستی خوبی داره و نه ترمز جلو ... اقایون اونایی که پارس سوارن‌ بگن ما چیکار کنیم ؟؟؟؟؟؟؟
میثم : نگرفتن ترمز
1 1
من یه روا دارم وقتی ترمز میگیری هیچ کدام از سیلندر ها کار نمیکنه به هر مکانیک هم بردم میگن پمپ ترمز خرابه عوض کن تا حالا سه بار پمپ ترمز عوض کردم ولی فایده ای نداشت میشه راهنمایی کنین
مدیریت : عدم گرفتن ترمز خودرو
1 1
سلام بایستی مسیر سیستم ترمز به درستی بررسی گردد تا نشتی و یا عدم ریگلاژ برطرف گردد.
سجاد : گرم کردن دیسک سمت شاگردتیبا1
7 5
باعرض سلام.من یه تیبا91دارم.چندوقتیه دیسک سمت شاگردداغ میکنه.لنتشم زود زودمیخوره.دیسک روجفت تعویض کردم.هواگیری کردم.پیستونشم خوب بازو بسته میشه.بوش ها رو هم روغن زدم.مشکل بوسترهم ندارم.باترمزکار صحبت کردم میگه ضعف تیباس.نمیشه کاریش کرد.تاالان اینطوری نبود.نمیدونم چکارشم کنم
سامان : مصرف بیش ازحد سمت بیرونی لنت ها
3 1
سلام من پژو ۴۰۵مدل ۸۹دارم از سمت سمت بیرون لنت هارو زود زود تمام میکنه پیستون وقتی فشار میاره پشت لنت دیگه برنمیگرده بین لنت و دیسک استحکاک زیادی ب وجود اومده علتش چیه؟
مرتضی : علت خورده شدن لنت یک طرف خودرو
1 0
سلام دوست عزیز . به نظرم اون دیسک که داغ نمیشه مشکل داره و احتمالا پیستون کالیپر آن گیرپاچ کرده است.
محمد : چشمک زدن چراغ abs
3 0
ببخشید چراغ abs خودرو بنده روشن خاموش می شود و در صورت حرکت با سرعت بالا و فشار دادن کوچک ترمز چراغ خاموش میشه در غیر اینصورت چراغ تا پایان مسیر چشمک میزند، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
مدیریت : چشمک زدن چراغ abs
1 3
سلام، ممکن است اتصالی بدنه باشد نیاز به بررسی سیستم ترمز می باشد.
حسین کاردر : یک طرف کشیدن ماشین هنگام ترمز
0 1
سلام هنگام ترمز کردن ماشین به سمت چپ کشیده میشه ،من به مکانیک گفتم مشکل از سیلندر چرخ هستش ، چرخ رو بازدید کرد و سیلندرها رو دید و گفت چون روغن نزده پس سالمه،کاسه و لنت و فنر رو هم عوض کردم و پمپ ترمز بالا هم سالمه ، به نظرتون چیکار کنم، سیلندر ها رو عوض کنم؟
محسن فتحی : هوا گرفتن ترمز سمند
0 0
سلام خسته نباشید من دو روز پیش لوازم ترمز عقب عوض کردم هوا گیریش میکنم ی روز خوبه دوباره هوا میگیره این ۳ باره هوا گیریش میکنم دوباره همون مشکلو داره یکی میگه پوستره یکی میگه لوازم پمپ خراب شده این مشکل بعد عوض کردن لوازم پیش اومده بنظرتون مشکلش چیه با تشکر
عنوان :
نام شما :
ایمیل :

مقالات مشابه

  10 مشکل ترمز خودرو چیست؟ فروش خودرو ،هر راننده ای باید بداند که مشکلات مربوط به ترمز خودرو را چگونه چک کند. روتور تاب خورده، شلنگ ترمز سوراخ دار و جیر جیز ترمز از شایع ترین مشکلات ترمز هستند.آیا ترمز خودروی شما صدایی مانند جیر جیر تولید می کند؟ خودرو به یک سمت کشیده می شود؟ و یا یه گدال ب ...
دلایل خرابی سیستم ترمز خودرو چیست ؟ 1- نا مرغوب بودن لنتهای ترمز فروش خودرو ،در صورت پایین بودن کیفیت لنتهای ترمز یک یا ترکیبی از موارد زیر اتفاق خواهد افتاد: - در لحظه ترمز گیری صدای سوت یا خِرخِر از چرخها شنیده خواهد شد. - قدرت ترمز گیری کمتر از حالت عادی خواهد بود. 2- نا مرغوب بودن روغن ترمز ...
  ترمز دستی برقی چیست؟ و چگونه کار می کند ترمز دستی الکترونیکی (EPB) از اوایل قرن 21 مورد استفاده خودروسازان قرار گرفت. به طوری کهآئودی A8 مدل 2004، دارای سیستم ترمزدستی الکترونیکی بود و تا سال 2009 تمام محصولات آئودی مجهز به این سیستم شدند. بعد از آئودی، خودروسازان دیگری مثل فولکس واگ ...
اگر ترمز خودرو برید چه کنیم؟ بسیاری از اتفاقات از دید ما نشدنی و به دور از ذهن است اما این که ما سوار خودرویی هستیم و در هر زمان ممکن است با اتفاقی غیر مترقبه و قابل پیش بینی مواجهه شویم، بهترین کار دانستن روش مواجهه با این مشکلات می باشد، با فروش خودرو همراه باشید تا در صورت مواجهه با این مشکل چ ...
  ترمز دیسکی چیست؟ و نحوه کارکرد ترمز دیسکی + فیلم ترمز در خودروها نقشی حیاتی دارد لذا آشنایی هرچه بیشتر و کاملتر با سیستم های ترمز به کمک و نگه داری بیشتر از این سیستم حیاتی در خودرو کمک می کند، سیستم ترمز دیسکی که به طور معمول در چرخ های جلو خودرو استفاده می گردد و در برخی از خودروها در ه ...
  همه چیز درباره ترمز ABS سیستم ترمز ABS که یکی از تکنولوژی های برتر در صنعت خودرو می باشد و جان بسیاری از انسانها را نجات داده است و در طی سالین به تکامل رسیده، که سیستم ترمز ضد قفل برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ در هواپیما به شکل مکانیکی مورد استفاده قرار گرفت در همان زمان تحولات زیادی در توس ...
  همه چیز درباره بوستر ترمز خودرو و عملکرد بوستر تا بحال شاید اسم بوستر را بسیار شنیده اید قوطی سیاه رنگی که در پشت موتور خودرو و معمولا در سمت راننده قرار دارد بخصوص اگه داخل موتور خودرو پیکان را به یاد بیارید.بوستر ترمز خودرو بساری به ما کمک می کنه تا یه رانندگی راحت و با خستگی کمتری داشت ...
  همه چیز درباره لنت ترمز و زمان تعویض لنت ترمز فروش خودرو ،اگرچه شاید ترمز یکی از زیباترین قطعات اتومبیل شما نباشد ولی یکی از حیاتی‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود. توجه به علایمی که زمان تعویض لنت ترمز را به شما گوشزد می‌کند، می‌تواند جان شما را نجات دهد. برخی نشانه& ...