ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

کدام مدل های فیات در ایران تولید می شوند؟

10 / 10
از 1 کاربر

خودرو

کدام مدل های فیات در ایران تولید می شوند؟

ایران خودرو با شرکت فیات به توافقات اولیه دست یافته است. با اینکه هنوز جزئیات دقیق این توافق مشخص نشده ولی ایران خودرو و فیات می توانند خودروهایی را با قیمت زیر ۵۰ میلیون تومان در ایران تولید کنند.

در حال حاضر ایران‌ خودرو و فیات درخصوص کلیات همکاری مشترک به توافق رسیدند؛ بنابراین شرکت مذکور قصد دارد با راه‌اندازی یک شرکت مشترک به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در ایران بپردازد، اما مذاکرات میان مدیرعامل ایران‌خودرو با قائم‌‌مقام توسعه کسب‌‌وکارهای جدید این شرکت برای تعیین جزئیات در جریان است. بنابراین بررسی خطوط تولید ایران‌خودرو در راستای همین موضوع صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر مدیرانی از بخش‌های توسعه محصول، فروش خودرو ، بازاریابی و صادرات فیات نیز در حال بررسی بخش‌های مختلف فنی  ایران خودرو هستند تا آینده همکاری با ایران‌خودرو براساس اطلاعات دقیق صورت بگیرد. آن‌گونه که به‌نظر می‌رسد، مباحث مطرح‌شده در مذاکرات درباره نحوه سرمایه‌گذاری، توانمندی‌ها، محل سرمایه‌گذاری، پوشش‌های بیمه‌ای و اعتباری و از همه مهم‌تر مراکز خدمات پس از فروش است. در رابطه با همین موضوع، «خبرگزاری فارس» در خبری اعلام کرده است که  قرار است، مدیران فیات بحث همکاری مشترک بین دو شرکت را بررسی کنند و در شرایط کنونی بحث تولید محصول خاصی مطرح نیست.

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در صورت حضور فیات در ایران، این شرکت در سایت خراسان مستقر خواهد شد. اما در صورت قطعی شدن همکاری بین فیات و ایران خودرو کدام یک از محصولات این شرکت می تواند برای ایران مناسب باشد؟

هاشم یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو گفته است خودروهای فیات می توانند گزینه مناسبی برای خودرو های ارزان قیمت و متوسط در ایران خودرو باشند.گروه فیات کرایسلر هم اکنون شامل خودروسازانی چون فیات،کرایسلر، دوج، جیپ، آلفا رومئو، لانچیا مازراتی و فراری است. از میان این نشان ها سه خودرو ساز یعنی فیات، لانچیا و آلفا رومئو خودرو های کلاس ارزان و متوسط تولید می کنند.

ارزان ترین خودرو ها هم سه محصول هستند که یکی با نام اپسیلون در لانچیا و دو محصول با نام های فیات ۵۰۰ و پاندا که در فیات تولید می شوند . قیمت پایه هر سه خودرو هم حدود ۸ هزار یورو است که البته در زمان خرید با توجه با عوارض دریافتی از مشتریان به حدود ۹ هزار یورو می رسد.

حال اگر به طور تخمینی مالیات را از قیمت این محصولات کسر کنیم به قیمتی در حدود ۶ تا ۷ هزار یورو خواهیم رسید . البته نمی توان عدد دقیقی را برای قیمت تمام شده کارخانه مد نظر قرار داد چون این اعداد محرمانه هستند.

ولی اگر عدد ۶ تا ۷ هزار یورو را مبنا قرار دهیم میتوان این سه خودرو را با قیمتی در حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان روانه بازار کرد البته به شرطی که درصد داخلی سازی این خودروها در ایران به حد قابل قبولی برسد . از این سه خودرو ،فیات پاندا از همه ساده تر و کمی ارزان تر است.

این خودرو که هم اندازه پراید است میتواند رقیب جدی ایران خودرو برای پراید و تیبا باشد . پلت فرم این خودرو هم می تواند به ایران خودرو این امکان را دهد تا در کلاسی ارزان تر از خودرو رانا محصول جدیدی را با نشان شرکت خود روانه بازار کند.

این خودرو هم اکنون از چندین موتور بنزینی و دیزلی استفاده می کند. در نمونه های بنزینی موتور ۱٫۲ لیتری توانای تولید ۶۰اسب بخار و موتور ۱٫۴ لیتری تونایی تولید ۱۰۰ اسب بخار را دارد. این خودرو در دو نمونه دیفرانسیل جلو و دو دیفرانسیل تولید می شود. نمونه دو دیفرانسیل این خودرو گزینه مناسبی برای مناطق کوهستانی ایران محسوب می شود.

از نظر ایمنی هم این خودرو وضعیت مناسبی دارد و دارای ۴ ستاره در اروپا از ۵ ستاره ایمنی است . نزدیک ترین رقیب احتمالی این خودرو در بازار ایران را اگر خودرو تیبا فرض کنیم هم از نظر فنی و هم از نظر ایمنی این خودرو بسیار جلوتر از تیبا است.خودرو بعدی خودرو فیات ۵۰۰ است. این خودرو احیا شده مدل قدیمی فیات ۵۰۰ است که معروف ترین خودرو ایتالیایی است . این خودرو همتای فولکس قورباغه در آلمان محسوب می شود.

از نظر ظاهری این خودرو زیبا تر از پاندا است . از طرفی این خودرو در چندین سایز تولید می شود و بازه هایی بین خودرو های کلاس a تا c را پوشش می دهد.برخی تحلیل گران این خودرو را هم اکنون از زیبا ترین خودرو های کوچک در اروپا به‌حساب می آورند. موتورهای استفاده شده در کوچک ترین مدل فیات ۵۰۰ همانند موتورهای استفاده شده در فیات پاندا است.

گزینه دیگر تولید محصول اپسیلون شرکت لانچیا است. شرکت لانچیا معمولا خودروهایش کمی گران تر از محصولات کارخانه فیات است اپسیلون از نظر فنی تشابه زیادی با فیات پاندا دارد این خودرو در اندازه پژو ۲۰۶ است و در صورت ورود به بازار ایران می تواند با قیمتی نزدیک به ۳۰ میلیون تومان گزینه مناسبی برای پژو ۲۰۶ باشد. این خودرو از موتور بسیار پیشرفته ای بهره می گیرد که با حجم ۹۰۰ سی سی و با اتکا به سیستم پرخوران موتور ، می تواند ۸۵ اسب بخار قدرت تولید کند مصرف این موتور بسیار پایین است و در صورت ورود به بازار ایران می تواند کم مصرف ترین خودرو بازار ایران باشد.

یکی دیگر از احتمال های مطرح هم حضور خودروسازان آمریکایی از طریق فیات در ایران خودرو است. کرایسلر، دوج، جیپ هر سه برند آمریکایی گروه فیات هستند.فروش خودرو، هم اکنون بسیاری از مدل های دوج و کرایسلر با برند محصولات فیات یا لانچیا در ایتالیا عرضه می شوند یکی از مدل های ایویکو هم با برند دوج در آمریکا عرضه می شود .حال امکان دارد محصولاتی از کرایسلر را که با برند فیات یا کارخانه های زیر مجموعه فیات در بازار عرضه می شود را در ایران تولید کرد حتی امکان دارد محصول جدیدی از کرایسلر دوج یا جیپ را با برند فیات در ایران تولید کرد.

جیپ اولین خودرو آمریکایی بود که پیش از انقلاب در ایران تولید می شد رد پای کرایسلر هم در صنعت خودرو ایران پیش از انقلاب به خوبی قابل مشاهده است مخصوصا زمانی که روتس کارخانه تولید کننده پیکان توسط کرایسلر خریداری شد. حال امکان دارد هم جیپ هم کرایسلر و دوج محصولاتشان را توسط فیات وارد بازار ایران کنند.

هم اکنون مدل کرایسلر وویجر و کرایسلر ۳۰۰ در شرکت لانچیا زیر مجموعه فیات با نام های لانچیا وویجر و لانچیا دما تولید می شود. کرایسلر ۳۰۰ یک خودرو لوکس در کلاس e است که با توجه به اندازه و قدرت موتورش در صورت تولید در ایران می تواند خلا نبود یک خودرو لوکس در تولیدات ایرانی را پر کند.

این خودرو از موتورهای ۳ تا ۶ لیتری بهره می برد و قدرت موتور ی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ اسب بخار با توجه به موتورهای مختلف دارد. مدل وویجر هم یک خودروی استیشن لوکس است که البته در بازار ایران چندان پر تقاضا به‌نظر نمی رسد.دیگر محصول آمریکایی که در اروپا با نشان فیات عرضه می شود دوج جرنی است که با نشان فیات و نام فیات فری مانت عرضه می شود.

این خودرو یک شاسی بلند بزرگ محسوب می شود و می تواند برای ایرانی ها یاد آور تولید خودرو های شاسی بلند بزرگ در پارس خودرو در سال های دور باشد.گذشته از این محصولات با توجه به نوع اتحاد فیات با کرایسلر، این گروه توانایی دارد هر یک از محصولات سه کارخانه جیپ،کرایسلر و دوج را با یکی از نشان های ایتالیایی وارد بازار ایران کند.

عنوان :
نام شما :
ایمیل :

اخبار مشابه

جزئیات جدید از حضور فیات در ایران احمد پورفلاح با تشریح جزئیات بیشتری از همکاری‌های ایران خودرو و فیات گفت: هنوز قراردادی میان ایران خودرو و فیات به امضا نرسیده اما مذاکرات در مراحل خوبی قرار گرفته است که امیدواریم منجر به شکل گیری همکاری مناسبی میان دو خودروساز شود. رئیس اتاق بازرگانی ...
قیمت سه خودرو جدید ایران خودرو هاشم یکه زارع در پاسخ به اینکه آیا پژو به ایران خودرو غرامت خواهد داد، گفت:در قرارداد با پژو، یک بسته حمایتی-غرامتی را تعریف کرده ایم که در آن، پرداخت نقدی نیز در نظر گرفته شده است. وی با اشاره به اینکه کار پژو مبنی بر ترک ایران ناپسند بود، افزود:در بخشی دیگر از بست ...
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4 دلگرمی فیات به حضور در ایران! رئیس جمهور کشورمان در سفر به ایتالیا در یک ضیافت شام با حضور مدیرعامل گروه خودروسازی فیات و دیگر مقامات در رم شرکت کرد،و به گفته یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود ...
فیات به ایران می رسد؟ در حالی که وزیر صنایع در اکپسو میلان همکاری خودرو سازان ایرانی با فیات را به دلیل همکاری با کرایسلر آمریکا بعید دانسته بود اما وی در جدید ترین اظهار نظرش از آغاز مذاکره با «فیات» برای ساخت خودرو در کشور خبر داده است. با اینکه برخی از منابع خبری از مذاکرات این خو ...
فیات شریک جدید ایران خودرویی ها بعد از برجام مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در حاشیه نمایشگاه مطبوعات در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد»، در حالی فیات ایتالیا و فولکس واگن آلمان را دو شریک احتمالی ایران‌خودرو خوانده بود که شنیده‌ها حکایت از آن دارد در جریان رسوایی تقلب ...
مذاکره ایران خودرویی ها و فیات ادامه دارد فروش خودرو، بعد از حصول توافق هسته‌ای بسیاری از شرکت‌های بزرگ خارجی برای حضور در ایران ابراز تمایل کردند. یکی از جنبه‌هایی که خارجی‌ها برای حضور در آن مشتاق هستند صنعت خودروسازی است. این درحالی است که خودروسازان فرانسوی از قدیم در ایرا ...
از خودروسازان خارجی چه خبر؟ حدود دو ماه دیگر، بخشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو خواهد شد، این در حالی است که هنوز خبری قطعی از حضور خودروسازان خارجی یا عقد قراردادهای قطعی بین شرکت‌های خودروساز داخلی و خارجی به گوش نمی‌رسد. پس از توافق هسته‌ای ژنو در اواخر پایی ...
فیات به خاطره ها پیوست؟ فروش خودرو، در حالی که در محافل و خبرگزاری ها از بازگشت خودروساز فیات به ایران خبر رسیده بود، در این روزها حال و هوای دگر گرفته و اخبار رسیده حاکی از عدم حضور فیات و پایانی برای حضور فیات 500 و سایر خودروها می باشد و بازگشت خودروسازان به دامان شرکای قدیم خود همچون سوزوکی است ...