ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

مقایسه پراید و 5 خودرو ارزان قیمت هندی

10 / 10
از 1 کاربر

خودرو

مقایسه پراید و 5 خودرو ارزان قیمت هندی

به گزارش فروش خودرو به نقل از خبر آنلاین بر اساس استراتژی صنعت خودرو کشور، خودروهای قدیمی باید به تدریج از رده تولید خارج و محصولات جدید و به روز جایگزین آنها شوند. برای تحقق این هدفگذاری، دو خودروی پراید و  و پژو ۴۰۵ دو گزینه ای هستند که مدیران شرکت های خودروساز چندین باز از اتمام تولید ان ها نام برده اند.

به گفته فعالان حوزه خودرو این محصولات به‌ویژه پراید از عمر خود فرا‌تر رفته و برای خودروساز هزینه روزافزون به همراه دارد.

چندی پیش برخی رسانه ها با معرفی خودروهای هم قیمت و یا ارزانتر از پراید به مقایسه این خودروی کره ای ساخت داخل با پنج خودرو ارزان هندی پرداختند. اما این مقایسه بدون در نظر گرفتن مشخصات فنی و استانداردهای لازم برای تولید این خودروها بود.

در این مقایسه به ذکر مشخصات به صورت توصیفی پرداخته و محصولات نام برده بدون همگون سازی مشخصه های فنی با یکدیگر مقایسه قیمتی شده اند.

برای سنجش صحت این ادعا در این گزارش محصولات ذکر شده را با یکدیگر همگون کرده و استانداردهای آنها را مطابق با قوانین ایران در نظر گرفته ایم و سپس قیمتهای این محصولات را با پراید به عنوان اقتصادی ترین خودروی ایران مقایسه کردیم.

الف) اهمیت صنعت خودرو  در هند:

در سالهای اخیر صنعت خودرو در هند به دلیل جمعیت زیاد (بازار بزرگ داخلی)، دستمزد پایین کارگران و اقتصاد در حال رشد این کشور مورد توجه خودروسازان جهانی قرار گرفته است. همچنین تعرفه ۱۲۵% برای واردات خودروی سواری به این کشور دلیل مضاعفی بوده که جذابیت سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در این کشور دو چندان نماید و با عث ارتقای کیفیت و مناسب شدن قیمت ها گردد.

این صنعت به دلیل حجم اشتغال ایجادی آن یک صنعت حیاتی برای هند به شمار می رود، به طوری که به گزارش ۲۰۱۵ آنکتاد در ارتباط با سرمایه گذاری در جهان، ۲۰% از ارزش افزوده تولیدات در هند در سال ۲۰۱۴، مرتبط با صنعت خودرو می باشد.

همچنین در سال ۲۰۱۳، دوازده پروژه با بیش از ۱۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در صنعت خودروسازی و قطعه سازی هند، توسط شرکتهای فیات، رنو نیسان، فولکس واگن، بوش، هوندا ، اسکانیا و ....  انجام شده است و این خودرو سازان با استفاده از مزیت رقابتی هند در دستمزد توانسته اند به تولید خودرو های با قیمت اقتصادی بپردازند. نتایج این سرمایه گذاریها را می توان در دستیابی هند به رتبه ششم تولید خودرو در سال ۲۰۱۴ با تولید بیش از ۳٫۸ میلیون خودرو مشاهده نمود (گزارش OICA).

ب) معرفی پنج محصول ارزان قیمت هندی و مشخصه های فنی آنها:

در جدول زیر پنج محصول ارزان قیمت که تولید آنها در هند انجام می پذیرد به نامهای داتسونGo(محصول گروه نیسان)، ماروتی سوزوکی آلتو ۸۰۰، ماروتی سوزوکی آلتو K10،  ماروتی سوزوکی سلریو و هیوندا EON جهت بررسی مد نظر قرار داده شده اند.

این مشخصات با توجه به تاثیر آنها بر قیمت خودرو و یا استانداردهای اجباری در ایران انتخاب شده اند، لذا از نام بردن مشخصاتی که به صورت مشترک در محصول سایپا ۱۳۱ (پراید)، وجود داشته و یا به عنوان یک استاندارد اجباری نبوده، صرف نظرگردیده است.

مقایسه پراید

در بررسی اولیه مشخص شد اندازه خودرو سایپا ۱۳۱ از خودروهای یاد شده بزرگتر بوده و امکانات ایمنی (کیسه هوا و ترمز ABS) و راحتی(کولر، رادیو سی دی و ...) آن نیز بیشتر می باشد. قابل ذکر است کارایی و عملکرد موتور و گیربکس سایپا ۱۳۱ از  محصولات داتسونGO  ، سوزوکی آلتو ۸۰۰ و سوزوکی سلریو بیشتر بوده و به میزان اندکی از خودرو های سوزوکی آلتو K10 و هیوندا Eon، کمتر می باشد.

ج) قیمت محصولات در هند بدون ارتقای سطح مشخصات فنی مطابق با پراید (سایپا ۱۳۱):

قیمت محصولات برای تردد در هند شامل قیمت نمایشگاهی محصول در بمبئی و احتساب مالیات و بیمه محاسبه گردیده است. بازه قیمت این محصولات جهت تردد در هند بین ۱۹٫۷ تا ۲۸٫۸ میلیون تومان می باشد. در جدول زیر به این قیمتها به تفصیل آمده است:

مقایسه پراید

د) مشخصه هایی از محصولات که ارتقای آنها جزء الزمات قانونی ایران می باشد و معادل سازی قیمت ارتقای مشخصات (با تعرفه صفر درصد):

جهت دریافت مجوز تردد خودرو در ایران, نیاز به رعایت استانداردهای ۵۱ گانه ایمنی می باشد که از آن جمله می توان به تجهیز خودرو به ایربگ راننده، ایربگ سرنشین و ترمز ABS اشاره نمود. همچنین از جنبه راحتی دارا بودن رادیو - سی دی و کولر با توجه به اهمیت آن برای مشتریان ایرانی به عنوان یکی دیگر از مشخصات مد نظر قرار گرفته است.

جهت ارتقای مشخصات محصولات نام برده و ارتقای آنها به مشخصات پراید(سایپا ۱۳۱) و استانداردهای اجباری ایران، قیمت ایربگ راننده ۱۵۰ دلار، ایربگ سرنشین ۱۰۰ دلار، ترمز ABS 150 دلار، سیستم تهویه مطبوع ۳۰۰ دلار و رادیو سی- دی۳۰ دلار, بدون در نظر گرفتن زیر ساختهای لازم و هزینه های مونتاژ و صرفا به عنوان ارزش قطعه فرض شده است.

در زمینه کارایی و عملکرد موتور و گیربکس ضرایب چالاکی (قدرت موتور و گشتاور) مورد مقایسه قرار می گیرد که در مجموع با توجه به دامنه قیمتی, به ازای ارتقای یک واحد گشتاور و ارتقای یک واحد قدرت موتور بر تن ۱۰ و ۱۴ دلار درنظر گرفته شده است. مسلم است در خصوص خودروهای سوزوکی آلتو K10 و هیوندا Eon که دارای ضرایب چالاکی بهتری از پراید می باشند، جهت تناسب با پراید (سایپا ۱۳۱)  این مقادیر با علامت منفی اعمال می گردد.

ه) مشخصه هایی از محصولات مورد مقایسه که با برخی از مشخصات پراید (سایپا ۱۳۱ ) تهاتر شده اند:

در مقایسه انجام شده، برخی از مشخصه های محصولات یاد شدهمانند ظاهر و کیفیت آنها که به نظر می رسد نسبت به پراید (سایپا ۱۳۱ ) برتری دارد. با مشخصه هایی از جمله اندازه اتاق پراید (سایپا ۱۳۱)، چراغ برف و مه شکن جلو، آینه قابل تنظیم از داخل، فندک، جا سیگاری، داشبورد، گرم کن شیشه عقب و ... تهاتر و از محاسبه تغییرات قیمتی آنها جهت همگون سازی محصولات صرفنظر کردیم.

و) محاسبه قیمت محصولات پس از ارتقای مشخصه های آنها در راستای رعایت الزامات قانونی در ایران

قیمت محصولات یاد شده در صورت ارتقای مشخصات آنها با محصول پراید (سایپا ۱۳۱ )  به شرح زیر آمده است. این قیمت ها با در نظر گرفتن تولید در هند و با هزینه های نیروی انسانی آن کشور در نظر گرفته شده است.

چنانچه هزینه های دستمزد نیروی انسانی مطابق با الزامات قانونی ایران در نظر گرفته شود حداقل میزان ۸% به قیمت تمام شده محصولات اضافه می گردد که در محاسبات لحاظ نگردیده است. همچنین هزینه ای برای تعرفه واردات محاسبه نشده است.

در نهایت قیمت محصولات جهت آماده سازی تردد در ایران از مجموع قیمت فروش محصول در هند با احتساب ارتقای مشخصات یاد شده متناسب با الزامات قانونی ایران، هزینه الزامی بیمه شخص ثالث (۹۸۲ هزارتومان)، ۴% قیمت محصول جهت شماره گذاری و ۹% قیمت محصول جهت مالیات ارزش افزوده, محاسبه گردیده است.

مقایسه پراید

همانگونه که مشاهده می شود کلیه محصولات با حداقل ارتقا جهت دریافت مجوز تردد در ایران بین ۹% تا ۵۵% بیش از قیمت پراید برای مشتریان تمام می گردد.

کانال خبری فروش خودرو بر روی تلگرام

عنوان :
نام شما :
ایمیل :

اخبار مشابه

پراید رکورد فروش خودرو را در جهان شکست پیش‌فروش خودروهای ایرانی در حالی به پنجمین روز خود وارد می‌شود که تا ظهر پنجشنبه، 86 هزار دستگاه خودرو به واسطه تسهیلات دولتی فروش رفته است. این آمار را می‌توان کم‌سابقه‌ترین فروش خودرو در دنیا دانست. به عنوان مثال در 10 ماه ابتدایی س ...
فروش خارق العاده رنو کوئید در هند! فروش خودرو، رنو ظرف یک ماه پس از شروع عرضه کوئید در هند، بیش از ۵۰ هزار سفارش برای این هاچ بک جمع و جور ارزان قیمت دریافت کرده است.عرضه این خودرو از 24 سپتامبر در هند آغاز شده است. رنو از همان ابتدا کوئید را با هدف بازار هند طراحی کرده است. رنو قصد داشت با همکا ...
رنو کوئید رویا یا واقعیت برای جایگزینی پراید؟! + تصاویر و فیلم مدت هاس که خودروهایی برای جایگزینی محصولاتی همانند پژو 405، پراید و ... معرفی می شوند و این درحالی است که هنوز خبری از آنها در بازار خودروهای داخلی نیست، رنو کوئید خودرویی که بسیاری آنرا جایگزینی برای تندر 90 می خواندن اما رنو کوئید ...
سوزوکی سلریو رقیبی برای پراید + مشخصات فنی و تصاویر فروش خودرو، درحالی که خبرهای بسیاری از ورود خودروهای اروپایی و برندهای مختلف به گوش می رسد، شنیده‌ها حاکی از آن است که سه فرستاده از خانواده سوزوکی به اسامی سوئیفت (SWIFT)، سیاز (CIAZ) و سلریو (CELERIO) راهی سرزمینمان می‌گردند که در این ...
قیمت پراید در عراق چند است؟ فروش خودرو، دلایل گرانی پراید در داخل کشور به نسبت کشور همسایه با وجود هزینه های صادرات خودرو از دید دبیر انجمن خودروسازان: زیرا مالیات ارزش‌ِافزوده ٩ درصدی، معادل یک‌میلیون‌و ٨٠٠ هزار تومان، از رقم فروش یک پراید در ایران پرداخت می‌شود. حدود ٧٠٠ هزار ...
رنو کوید 15 میلیون تومانی ارزان ترین کراس اوور جهان! + تصاویر فروش خودرو، خودروسازی رنو فرانسه بعد از L90  از اقتصادی ترین و ارزان ترین خودرو خود رونمایی کرد چند روزی نیست که رنو معرفی هاچ بک جمع و جور و کراس اوور شده رنو یعنی KWID بیشتر نمیگذرد .با پیشرفت مذاکرات و روند روبه رشد تولید رنو در ...