ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

قیمت خودروهای وارداتی در شیب تند گرانی

10 / 10
از 1 کاربر

قیمت خودروهای وارداتی در شیب تند گرانی

پس از افزایش قیمت‌ها در بازار آزاد، نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی از احتمال افزایش قیمت رسمی این محصولات خبر داده‌اند.

فروش خودرو به نقل از ایسنا، حدود یک ماه پیش وزارت صنعت، معدن و تجارت در مصوبه‌ای واردات خودرو را به نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی منحصر کرد.با این اقدام اختیار بیش از ۷۰ درصد بازار خودروهای وارداتی ایران در دستان یک خانواده قرار گرفته و کارشناسان مختلف از اساتید دانشگاه گرفته تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای رقابت، به همین دلیل با این مصوبه مخالفت کرده‌اند.

با این حال مصوبه وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ و اجرا شد به‌گونه‌ای که هم‌اکنون تنها نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی امکان ثبت سفارش برای واردات خودرو را دارند.

در جدیدترین رویداد در این زمینه، اگرچه پیش از این برخی از مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت بر عدم افزایش قیمت خودروهای وارداتی تاکید کرده و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ضوابط جدید قیمت‌گذاری این محصولات را با هدف کنترل قیمت‌ها ابلاغ کرده است اما برخی واردکنندگان از افزایش قیمت‌ها براساس همین ضوابط، خبر داده‌اند.

در این رابطه اخیرا یکی از مسوولان یکی از بزرگترین شرکت‌های واردکننده خودرو اظهار کرده که برخی از نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی معتقدند که با اجرای ضوابط جدید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، قیمت برخی خودروهای وارداتی افزایش خواهد یافت.

این اظهارات و زمینه‌سازی برای افزایش رسمی  قیمت خودروهای وارداتی در حالی است که در سه هفته اخیر تحت تاثیر انحصاری شدن واردات خودرو، روند افزایش قیمت این محصولات در بازار آزاد آغاز و روند قیمتی خودروهای وارداتی صعودی بوده است.

تمام این اتفاقات در حالی است که کارشناسان معتقدند با توجه به انحصاری شدن واردات خودرو، وظیفه قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی بر عهده شورای رقابت است و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اختیاری در این زمینه ندارد.

کارشناس صنعت خودرو – در این زمینه اظهار کرده است: افکار عمومی خاطره خوشی از عملکرد نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی به ویژه در جریان اتفاقات سال ۱۳۹۱ و افزایش نرخ ارز ندارد. از نظر قانونی‌ اگر سازمان حمایت می‌خواهد خودروهای وارداتی را قیمت‌گذاری کند ابتدا باید واردات خودرو را از شرایط انحصاری خارج کند و بعد این کار صورت گیرد.

عنوان :
نام شما :
ایمیل :

اخبار مشابه

خیز گرانی خودرو برای سال 94! یکی از بازارهای فصلی در پایان سال ، بازار خرید و فروش خودرو است که با فروش های ویژه خودروسازان برای نوروز و دهه فجر آغاز می شود و تا روزهای پایانی سال ادامه دارد و موجب می شود این بازار درماههای پایانی سال و در آخرین فصل خرید و فروش سالیان سال گرمای قابل ملاحظه ای داشته ...
درخواست جدید خودروسازان برای افزایش قیمت خودرو خودروسازان جدیدترین درخواست خود به شورای رقابت مبنی بر افزایش ۱۷ درصدی قیمت ها را ارائه کرده اند.یک منبع آگاه در این خصوص به شبکه اطلاع رسانی تدبیر و امید گفت: خودروسازان کشور درخواست افزایش ۱۷ درصدی قیمت محصولات خود را در چند روز اخیر به شورای رقابت ا ...
استارت گرانی خودرو های وارداتی خورد طی هفته‌های گذشته، وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابلاغ دستورالعملی به سامانه ثبت سفارش واردات خودرو، اعلام کرد که تنها نمایندگان مجازی که وزارت صنعت، معدن و تجارت آنها را تائید کرده و به آنها مجوز داده است، می‌توانند از این پس خودرو وارد کنند؛ بر همین اسا ...
رانت‌خواری و افزایش قیمت عاقبت انحصاری شدن واردات خودرو امرالله امینی اظهار کرد:‌ اصولا اجرای هر قانونی برای انحصاری شدن هر بازاری برخلاف اصول علم اقتصاد و برخلاف منافع مصرف‌کنندگان است.وی با بیان اینکه انحصاری کردن هر بازاری معلول ارتباطات و رانت‌خواری‌های پشت پرده است، خا ...