ورود به سایت

ایمیل  
رمز عبور  
کد امنیتی بالا :

تبلیغات

 

خرید خودرو

مقایسه خودروها 

خرید و فروش خودرو کارکرده

عضویت در خبرنامه

ایمیل  
کد امنیتی بالا :

فیات به خاطره ها پیوست؟

10 / 10
از 1 کاربر

فیات به خاطره ها پیوست؟

فروش خودرو، در حالی که در محافل و خبرگزاری ها از بازگشت خودروساز فیات به ایران خبر رسیده بود، در این روزها حال و هوای دگر گرفته و اخبار رسیده حاکی از عدم حضور فیات و پایانی برای حضور فیات 500 و سایر خودروها می باشد و بازگشت خودروسازان به دامان شرکای قدیم خود همچون سوزوکی است. موضوعی که فعلا با توجه با شریک آمریکایی فیات و موضع کنگره آمریکا بر روی توافق هسته ای به حالت تعلیق در آمده است .

یک منبع آگاه در وزارت صنعت ،معدن و تجارت گفت به دلیل موضع کنگره آمریکا فعلا همکاری با فیات منتفی است چرا که فیات همکار کرایسلر آمریکاست و اگر کنگره توافق با ایران را رد کند همکاری با فیات به صلاح نیست .

حتی اگر در نهایت با وتو رئیس جمهور آمریکا توافق ایران تایید شود این اتفاق برای مدیران اقتصادی ایران در همکاری با شرکت های آمریکایی یا شرکت هایی که مراوده گسترده با شرکت های آمریکایی دارند جای اما اگر برای آینده همکاری اقتصادی می گذراد ، چرا که با تغییر رئیس جمهور آمریکا احتمال به خطر افتادن سرمایه گذاری ها وجود دارد .

به نظر می رسد موضعی که توسط مدیران وزارت صنعت معدن و تجارت مطرح می شود به تازگی گرفته شده چرا که قبلا حتی از فیات به عنوان پل ورود خودرو سازان آمریکایی به ایران یاد می شد .

فیات سه شرکت کرایسلر ، دوج و جیپ را در تملک خود دارد و بر اساس یک اتحاد جدید گروه فیات کرایسلر را شکل داده است .

دو خودرو ساز بزرگ دیگر آمریکا یعنی فورد و جنرال موتورز هم تا پیش از توافق هسته ای امید داشتند توافق به گونه ای رقم بخورد که آنها هم بتوانند وارد همکاری با خودرو سازان ایرانی بشوند ولی توافق در حد همکاری صنعتی تنهای برای خرید هواپیما از آمریکا محدود ماند .

اگر همکای با فیات در نهایت به دلیل همکاری با کرایسلر بر هم بخورد این خودرو ساز اروپایی چوب همکاری خود با طرف آمریکایی را خواهد خورد .

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه حضور در پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۱۵ میلان درباره همکاری با فیات گفته است به دلیل همکاری فیات و کرایسلر  شاید موانعی وجود داشته باشد. البته فیات و ایران‌خودرو در حال مذاکره هستند. اگر فیات بخواهد، ما حرفی نداریم؛ ولی اگر روابط به‌خاطر آمریکا روان نباشد، ما ترجیح می‌دهیم این روابط با کسی دیگر باشد. فیات یکی از گزینه‌هاست، اما کمی زود است که از آمدن خودروسازهای آمریکایی به‌واسطه کشورها و شرکت‌های چندملیتی حرف بزنیم.

پیش تر احمد پورفلاح رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا به اقتصاد نیوز گفته بود شرکت ایران خودرو و فیات برای تولید خودروهای ارزان قیمت در حال مذاکره با یکدیگر هستند . مذاکره ایران خودرو با فیات برای تولید خودرو ارزان مدتی است شروع شده که تا حصول توافق ادامه خواهد داشت.

احمد پورفلاح توضیح داده بود با توجه به اینکه فیات به عنوان یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایتالیا، پیش از انقلاب هم سابقه تولید خودرو در ایران را داشته است، عزم خود را جزم کرده تا دوباره به بازار خودرو کشور باز گردد.

وی گفته بود فیات این توانایی را دارد تا خودروهایی ارزان را با همکاری ایران خودرو به تولید برساند و جایگزین برخی محصولات قدیمی خود کند تا توده مردم بتوانند با قیمتی مناسب مالک خودرویی با امکانات روز شوند.مدیر عامل ایران خودرو هم این خبر را تایید کرده بود .

گروه فیات کرایسلر هم اکنون شامل خودروسازانی چون فیات ،کرایسلر ، دوج ،جیپ، آلفا رومئو، لانچیا مازراتی و فراری است . از میان این نشان ها سه خودرو ساز یعنی فیات ، لانچیا و آلفا رومئو خودرو های کلاس ارزان و متوسط تولید می کنند.

هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو با بیان اینکه ایران خودرو قصد دارد محصول ارزان سوزوکی ژاپن را در کشور تولید و عرضه کند، افزوده : سوزوکی سلریو یکی از ارزانترین محصولاتی است که روانه بازار کشور خواهد شد و قیمت این خودرو زیر ۳۰ میلیون تومان است و شاید بتوان آن را حول و حوش ۲۸ میلیون تومان عرضه کرد.

با این گفته ها مشخص می شود ایران خودرو به جای فیات به سراغ همکار قدیمی خود سوزوکی رفته است .

عنوان :
نام شما :
ایمیل :

اخبار مشابه

سه خودرو فیات پاندا و فیات 500 و اپسیلون در راه ایران خودرو + تصاویر فروش خودرو، پس از توافقات هسته ای 1+5 و حضور نمایندگان ایتالیایی در ایران و زمزمه های حضور فیات در ایران خودرو و  ادامه مذاکرات تا رسیدن نتیجه بین ایران خودرویی ها و ایتالیایی ها و آنطور که از صحبت های مدیر عامل ایران خودرو م ...
راه ورود خودروسازان آمریکایی از ایتالیا شرایط ورود خودرو به کشور در حالی است که مشخص شد که هیچ شرکت آمریکایی و شهروندان آن حق مراودات مالی با ایران را ندارند.فروش خودرو، بعد از توافق ایران و گروه ۵+۱ تحریم ها به زمانی بر می گردد که همچنان رابطه صنعتی بین ایران و آمریکا شامل تحریم های داخلی آمریکا ...
فیات به ایران خودرو می رسد! فروش خودرو، در حالی که چند هفته ای هست از مذاکرات هسته ای می گذرد و بسیاری در انتظار خودروسازان اروپایی لحظه شماری می کنند و سفر اخیر هیات سیاسی- اقتصادی ایتالیا به ایران در حالی مذاکرات خودرویی را در خود جای داد که به نظر می‌رسد فیات (خودروساز بزرگ ایتالیایی) جدیدت ...